Čeština jako druhý jazyk

Tato část je určena lektorům češtiny jako druhého jazyka, učitelům základních a středních škol, kteří se žákům s odlišným mateřským jazykem věnují individuálně či v jazykovém kurzu češtiny jako druhého jazyka (ČDJ), a také všem zájemcům o danou problematiku. V této sekci naleznete obecné informace o ČDJ, praktické tipy, pracovní listy a materiály do výuky a také přehled dostupných učebnic a učebních materiálů.

Pro žáky s odlišným mateřským jazykem (OMJ), kteří navštěvují české školy, se čeština stává běžným prostředkem komunikace, plní roli tzv. druhého jazyka, v některých případech i jazyka třetího/dalšího. Není v silách dětí a žáků s OMJ naučit se komunikovat v češtině v prostředí školy i mimo ni, ale též se v češtině vzdělávat v odborných předmětech bez jazykové podpory, kterou žákům může nabídnout individuální péče či kurz češtiny jako druhého jazyka.

Co této sekci webu najdete?

V kapitole Čeština jako druhý jazyk naleznete obecné poučení o češtině jako jazyku pro jinojazyčné mluvčí, informace o metodických kurzech pro učitele češtiny, o odborné literatuře k tomuto tématu a o jazykové diagnostice.

V kapitole Vzdělávací obsah ČDJ je dostupný pilotní návrh tzv. osnov předmětu Čeština jako druhý jazyk, který v současné době prochází revizí, pilotáží a tvoří se metodika a výukové materiály.

V kapitole Výuka češtiny jako druhého jazyka najdete konkrétní návody, jak s výukou začít, aktivity, hry a materiály k výuce ČDJ.

Kapitola Učebnice a online odkazy obsahuje seznam vhodných a doporučených zdrojů, které můžete pro výuku ČDJ používat, a také odkaz na e-learning na výuku ČDJ.

Poslední kapitola, Komunikace, není věnována výuce češtiny, ale je určena všem, kteří chtějí komunikovat tak, aby si s cizincem co nejlépe rozuměli; najdete tam jednoduchá pravidla a různé tipy, jak na to.

Některá témata související s výukou češtiny jsou zařazena v jiných sekcích:

Rady a návody, jak začlenit žáka s odlišným mateřským jazykem (OMJ) do běžné výuky češtiny ve třídě, najdete v sekci Pedagogika v kapitole Český jazyk a literatura.

Rady a návody, jak zajistit či zorganizovat výuku češtiny pro cizince na vaší škole, najdete v sekci Organizace v kapitole Kurzy češtiny pro cizince.

Vaše hodnocení: Žádné Average: 4.7 (3 votes)