4. pád - Co nakupujeme?

Příklad výkladu gramatického systému z učebnice Česky v Česku I

(Barbora Štindlová a kol., Akropolis: Praha, s. 31)

Příklad výkladu gramatického systému z učebnice Česky v Česku I

Co na tomto příkladu můžeme vidět?

1. Prezentace tvaru 4. pádu je závislá na kontextu nakupování.

2. Různá slova ve větě vyžadují různé tvary ostatních slov.
    To je + kniha = To je kniha. ALE Petr kupuje + kniha = Petr kupuje knihu.

3. Pravidla pro tvorbu tvarů se odvíjí od zakončení slov.

4. Pro kontext nakupování nepotřebujeme podstatná jména rodu mužského životného.

5. Výklad neobsahuje slova zakončená na konsonanty a –o, protože jejich tvar se ve 4. pádě neodlišuje od 1. pádu.

Tuto stránku v podobě zvětšeného výtahu z učebnice + následujících poznámek najdete (ve formátu DOC) ve složce Ke stažení.