6. pád - KDE?

Příklad výkladu gramatického systému z učebnice Česky v Česku I

(Barbora Štindlová a kol., Akropolis: Praha, s. 31)

Příklad výkladu gramatického systému z učebnice Česky v Česku I

Co na tomto příkladu můžeme vidět?

1. Když prezentujeme gramatiku, místo gramatických termínů pro určitý tvar slova (obchod – 1. pád, obchodě - 6. pád) používáme otázky CO? a KDE?

Proč nepotřebujeme používat gramatické termíny? Protože cizinec se tvary slov učí v kontextu – v tomto případě tvar 1. pádu jako odpověď na otázku Co to je? a tvar 6. pádu jako odpověď na otázku Kde to je? A co když gramatické termíny používat potřebujeme či chceme? Prezentujeme je jako název daného tvaru. Nejprve tedy v kontextu seznámíme studenta s tvarem a potom mu teprve řekneme, že daný tvar se jmenuje 6. pád či lokál nebo lokativ (podle potřeby či úzu používané učebnice).

1. To, že v češtině se mění tvary slov, i když význam zůstává stejný, prezentujeme pomocí kontextu otázky a odpovědi a zároveň spojení s předložkou.

Proč se mění tvar slova? Protože to je odpověď na jinou otázku a protože to vyžaduje předložka (Na otázku Kde? odpovíme pomocí předložky v a ta vyžaduje specifický tvar slova – v + auto = v autě.)

1. Pravidla pro skloňování se odvíjí od zakončení slov.

2. Když učíme odpověď na otázku Kde? nepotřebujeme vůbec vykládat podstatná jména mužského rodu životného.

Proč ne? Protože je to nereálné. 6. pád životných maskulin se mohou učit v kontextu mluvím o…, přemýšlím o… nebo záleží mi na… apod.

Tuto stránku v podobě zvětšeného výtahu z učebnice + následujících poznámek najdete (ve formátu DOC) ve složce Ke stažení.

Vaše hodnocení: Žádné Average: 5 (1 vote)