Porozumění - čtení

Hlavní zásada:

Ve většině reálných situací není důležité porozumět každému slovu (tzv. totální porozumění).
Nacvičujte tedy s žáky především to, aby dokázali zachytit důležité informace (nikoli všechny informace).

Výhoda čtení:
Může reprezentovat a spojovat všechny složky výuky (gramatika, slovní zásoba, komunikační situace, porozumění, nácvik mluvení, psaní i výslovnost).

Jak postupovat?
Vždy bychom měli mít připravené aktivity a úkoly pro fázi před vlastním čtením, v průběhu čtení a po skončení čtení.

Tipy:

• připravte žáky na čtení (aby se nebáli a zvykli si)
  • učte žáky orientaci v textu, především cílené hledání informací (praktických, které se vážou k reálným situacím, které hned můžou použít)
  • aktivně využívejte to, co je kolem nás, s čím se žáci setkávají každodenně; texty jsou všude (nápisy, instrukce v dopravních prostředcích, jízdní řády...)
  • spojujte grafickou podobu slova s jeho zvukovou podobou
  • mějte připravená různá cvičení k textu
  • využívejte čtení k nácviku výslovnosti

Pozor!

• zadávejte přesné, promyšlené instrukce
  • začátečníky nechte jenom vyhledávat klíčová slova a nejdůležitější informace

Základní typy práce s textem:

• žáci různých úrovní čtou a reprodukují pouze základní text; klíčové repliky z textu pak procvičují ještě ústně
  • pokročilejší žáci text rozvíjejí či mění; klíčové repliky z textu pak procvičují ještě ústně
  • žáci skládají rozstříhaný text
  • žáci pracují s dialogy obsaženými v textu
  • žáci podtrhávají dlouhé samohlásky, slabiky s „ě”, tvrdé/měkké, krátké/ dlouhé i (i,í,y,ý), substantiva, slovesa, slovní zásobu z oblasti jídla apod.
  • žáci používají text ke studiu gramatiky (vyvozují pravidla určitého gramatického jevu)

field_vote: