Téma škola

Tyto výukové materiály vznikly v rámci pracovní skupiny s pedagožkami z prvního stupně. Cílem bylo vytvořit takové materiály, které by umožnily začlenit výuku žáků s odlišným mateřským jazykem do běžné výuky ve třídách.

Metodické doporučení k práci s materiálem (jak pracovat s tabulkami)

• lze vybarvovat (žáci), zvýrazňovat koncovky a jiné gram. kategorie (předem učitel nebo žáci v průběhu)

Rozstříhat na čtverečky a pak:

• spojovat
  • hrát pexeso
  • přiřazovat fráze k obrázkům
  • hrát "chňapačku" (se slovy i s frázemi)
  • hrát "chodičku", "chumelenici", vyměňovačku" (viz Univerzální aktivity)
  • hrát něco jako kvarteto (vytváření nějaké skupiny)
  • skládat do skupin podle gramatické charakteristiky (zda se mění nebo nemění konec slova ve frázi – čili je-li slovo v jiném pádě než prvním)
  • skládat do skupin podle věcné souvislosti (ovoce, předměty, místnosti… + co patří do penálu…)
  • třídit podle počtu slabik
  • třídit podle písmene na začátku slova (tvrdé, měkké, obojetné, podle abecedy)

Odstřihnout sloupec a pak:

• doplňovat sloupec
  • procvičovat psací písmo

Používat jako slovník
Používat k práci s frázemi, větami

• práce s rozstříhanou tabulkou
  • tvorba dalších frází
  • vyprávění

Čtení, dramatizace

Žáci si tabulky ponechají jako osobní složku, která jim zůstává.

field_vote: