Výslovnost

Proč učit výslovnost?

• správná výslovnost usnadňuje komunikaci a porozumění
  • špatná výslovnost často brání porozumění, protože nejsme zvyklí snažit se nedokonalé výslovnosti češtiny rozumět
  • rodilí mluvčí (Češi) jsou často méně tolerantní k chybám výslovnostním (např. k ruskému přízvuku) než gramatickým (např. špatným tvarům slov)

Hlavní 3 zásady:

• zapojujte výuku výslovnosti jako samostatnou aktivitu hned od začátku – lze ji zapojit ve všech úrovních znalosti češtiny
  • nacvičujte správnou výslovnost zejména u frází, které žáci musejí zvládnout v běžném životě a hned v počátcích svého pobytu v ČR (pozdravy, poděkování, prosby, omluvy a školní fráze)
  • pravidelně se k výuce výslovnosti vracejte

Co nacvičovat?

• pomáhejte studentům v technickém zvládnutí výslovnosti a v její fixaci
  • zaměřte se na:
    • jednotlivé hlásky
    • souhláskové skupiny
    • přízvuk
    • intonaci a frázování
    • tempo řeči
    • ráz
    • hláskovou spodobu
    • nedbalou výslovnost
    • dlouhá slova

Jak trénovat výslovnost?

• trénujte spíš výslovnost kratších celků
  • je výhodné procvičovat nějaký konkrétní jev (např. rozdíl b-p, délku samohlásek, rozdíl di, ti, ni – dy, ty, ny)
  • známou slovní zásobu procvičujte při mluvení a čtení (v konkrétním kontextu)
  • procvičujte výslovnost smysluplných slov a frází
  • použijte k výuce výslovnosti nově probíraná slova
  • procvičujte poslechem a opakováním, pomocí videa, DVD, nahrávky
  • nacvičujte výslovnost poslechem a výběrem správné varianty dle kontextu (např. kosa - koza, syrový - sýrový, horký - hořký...)
  • využijte všech možných způsobů, které vás napadnou

Na čem lze výslovnost trénovat?

• na hláskách
  • na jednotlivých slovech
  • na kratších frázích
  • připodobněním k jazyku studentů

Aktivity

• najdete vpravo ve složce Ke stažení a vlevo v záložce Univerzální aktivity.