Jak komunikovat s rodiči?

Mluvení

Mluvte tak, že:

• budete informace podávat postupně
  • budete používat raději krátké věty nebo hesla, než dlouhá souvětí
  • uvedete přesné datum (5.2. místo pozítří)
  • uvedete přesné místo (META, Rumunská 29, 1. patro místo v Metě nebo u nás)
  • uvedete přesný čas (12.30 místo po poledni)
  • uvedete konkrétní a celé názvy v prvním pádě
  • uvedete jména v prvním pádě (tyto informace i zapište – jak? podívejte se na oddíl psaní)

Ověřte si porozumění tak, že:

• si necháte vše zopakovat – nespokojte se s tím, že cizinec kývá, že rozumí
  • pokud někdo říká něco vám, raději to zopakujte nebo napište podle zásad psaní

Nezůstávejte jen u mluvených instrukcí, všechny důležité informace poskytněte i v písemné podobě. Na kartičku napište všechny důležité informace (např. co potřebujete vy nebo co potřebuje on či ona)

Psaní

Aby vám cizinci dobře a lépe rozuměli, používejte ve svých dopisech, zprávách apod. následující:

• přesné datum (5.2. místo pozítří)
  • přesné místo (META, Rumunská 29, 1. patro místo v Metě nebo u nás)
  • přesný čas (12.30 místo po poledni)
  • celé názvy v prvním pádě – nepoužívejte zkratky
  • jména v prvním pádě
  • hesla, body, ne dlouhé věty
  • nepište psacím písmem, ale malým tiskacím
  • pokud můžete, netelefonujte, ale raději pište SMS

Další tipy, jak srozumitelně komunikovat, najdete v brožurce Centra pro integraci cizinců vpravo ve Studijních materiálech.