Mariya

Mariya pochází z Arménie. Do České republiky přijela s maminkou po ukončení deváté třídy základní školy. Krátce po příjezdu se objevila v kanceláři poradenského centra s dotazem, co má dělat, aby mohla studovat na střední škole. Přestože neuměla téměř česky a dorozumívala se pomocí angličtiny, kterou měla na velmi dobré úrovni, měla jasno o oboru, kterému se chce věnovat. Zajímaly jí počítače a programování. Jejím cílem bylo studovat IT technologie.

Měla velké štěstí, že se podařilo najít vstřícného pana ředitele na jedné střední odborné škole, který jí umožnil navštěvovat školu v druhém pololetí takříkajíc „nanečisto“. Mezitím se učila česky a osvojovala si novou odbornou terminologii. Lze říci, že během tohoto půl roku se projevilo její velké nadání. Čas strávený s českými spolužáky se zúročil a již koncem školního roku mluvila Mariya skvěle česky.

Od září pak nastoupila do 1.ročníku a v současné době již studuje se skvělými výsledky. Její čeština je perfektní a Mariya může být pro své spolužáky vzorem.