Dějepis

Výuka dějepisu dělá žákům s OMJ často velké potíže. Jedna asistentka pedagoga původem z Ukrajiny, která pracovala s žáky s OMJ, to shrnula:

“Pro nás jsou běžné české reálie něčím úplně novým. My jsme celé dětství doma i ve škole slýchali o událostech naší země, našich vladařích a postavách z našich pohádek a pověstí. Ty české vůbec neznáme, s ničím se nám to nespojuje. Stejně jako stavební slohy. To je u nás také něco úplně jiného...“ Měli bychom si tedy při výuce dějepisu uvědomit, že žáci s OMJ potřebují do našich kulturně-historických reálií teprve proniknout.

Zde najdete tipy a materiály do výuky, které by k tomu mohly přispět. Vznikly na pracovních skupinách zaměřených na výuku dějepisu pro žáky s odlišným mateřským jazykem (OMJ) v běžné třídě, která byla financována z Evropského fondu pro integraci státních příslušníků třetích zemí a Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

Pomoci s problematikou výuky dějepisu může Výstup ze zmiňovaných pracovních skupin s metodickými doporučeními do výuky. Jedním z doporučení, která vyplynula z pracovní skupiny, byl také akcent na práci s mapou. Na té se mohou podílet i žáci s OMJ, pokud dostanou srozumitelné a smysluplné zadání.

Další rady a tipy pro výuku dějepisu naleznete i vpravo v dobré praxi. Dále si jako pomůcku do výuky můžete stáhnout překladový slovníček k humanitním předmětům.

Níže naleznete výukové materiály, které pracují s principy práce pro zapojení žáka s OMJ. Cílem těchto materiálů bylo zapojit žáka do výuky, rozmluvit ho a zároveň mu přiblížit důležité momenty z dějin Česka:

 1. Čísla a letopočty
 2. Předchůdci člověka
 3. Historie ČR, významní lidé
 4. Slované
 5. Slované a Velká Morava
 6. Města a jejich význam
 7. Doba sv. Václava
 8. Čeští králové
 9. Lucemburkové
 10. Husitství
 11. Stoletá válka
 12. České stavovské povstání
 13. Marie Terezie
 14. Josef II.
Umělecké směry a slohy
 1. Gotika
 2. Renesance
 3. Baroko
 4. Románský sloh
Náboženství
 1. Křesťanství
 2. Islám
Moderní dějiny
 1. Klíčový vizuál - Příčiny 1. světové války
 2. První světová válka
 3. Nástup nacismu v Německu
 4. Československý odboj

Další materiály a tipy do výuky naleznete vpravo v sekci ke stažení

Tagy: 

Dobrá praxe

Více k tématu

Anketa

Jak se vám článek líbil?

Zatím nehodnoceno

Logo občanského sdružení META.

Tento portál byl vytvořen společností META za finanční podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Evropského fondu pro integraci státních příslušníků třetích zemí a Ministerstva vnitra ČR.

Logo Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Evropského fondu pro integraci státních příslušníků třetích zemí a Ministerstva vnitra ČR.