Cizinci v režimu zákona o azylu

Zákon o azylu řeší podmínky vstupu a pobytu cizince, který chce v České republice žádat o mezinárodní ochranu, práva a povinnosti žadatele o udělení mezinárodní ochrany, azylanta a osoby požívající doplňkové ochrany, řízení o udělení či odnětí mezinárodní ochrany, podmínky pro získání mezinárodní ochrany, působnost MV a dalších dotčených orgánů, státní integrační program a azylová zařízení.

Podle tohoto zákona lze rozlišit tři typy cizinců:

• žadatelé o mezinárodní ochranu - nutno prokázat individuální pronásledování; často oběti mučení, krutého či ponižujícího zacházení; strastiplná cesta do ČR; děti – svědci
  • azylanti – prokázáno pronásledování z rasových, národnostních, náboženských, politických důvodů či z důvodů příslušnosti k určité sociální skupině
  • osoby požívající doplňkovou ochranu – neprokázáno individuální pronásledování, ale hrozí vážná újma (válka, hladomor)

Žadatelé o mezinárodní ochranu ani azylanti nemohou kontaktovat orgány země původu!

Vaše hodnocení: Žádné Average: 5 (1 vote)