Podpora přístupu k informacím

Podpora přístupu k informacím pro žáky cizince a jejich rodiče

Zde se nabízí několik tipů, jak poskytnout cizincům informace, potřebné k úspěšnému začlenění:

• Informační letáky v jazyce příchozích, které jsou v nejčastějších jazykových mutacích k dispozici zde, jsou do začátku tím nejzákladnějším informačním balíčkem. Jestliže mají rodiče i žáci cizinci informace o organizaci školního roku, povinnostech, pomůckách, družině atd., může to spolupráci mezi školou, rodiči a žákem cizincem velmi zefektivnit.
  • Mapky a nápisy v mateřském jazyce cizinců pomohou orientaci nového žáka ve škole a škola tím dá také najevo, že je její nový žák plnohodnotným členem. Více o této problematice se dozvíte zde.
  • Tlumočníci mohou být pro počáteční komunikaci s rodiči žáka nezbytní.
  • Podpora a patronát spolužáků, kteří jsou žákům cizincům průvodci v jejich novém světě, je neodmyslitelné pravidlo, patřící ke kultuře a klimatu školy. Spolužáci si rozdělí nebo jsou jim rozděleny role, které plní vůči nově příchozím, a každý zodpovídá za oblast, která je mu přidělena. Žáci cizinci pak nejsou ve škole sami a mají se vždy na koho obrátit. Více informací naleznete zde.
  • Spolupráce s rodiči a komunitou je nepochybně důležitá a je to aktivita, která se vyplatí v mnoha ohledech. Vždy záleží na zájmu rodičů, ale často je nutné tomu rodiče teprve naučit.