Máte zájem o náš newsletter?

Přihlaste se prostřednictvím formuláře k odběru tematických newsletterů. Prohlédněte si jejich archiv.

Podpora přístupu k informacím

Podpora přístupu k informacím pro žáky cizince a jejich rodiče

Zde se nabízí několik tipů, jak poskytnout cizincům informace, potřebné k úspěšnému začlenění:

  • Informační letáky v jazyce příchozích, které jsou v nejčastějších jazykových mutacích k dispozici zde, jsou do začátku tím nejzákladnějším informačním balíčkem. Jestliže mají rodiče i žáci cizinci informace o organizaci školního roku, povinnostech, pomůckách, družině atd., může to spolupráci mezi školou, rodiči a žákem cizincem velmi zefektivnit.
  • Mapky a nápisy v mateřském jazyce cizinců pomohou orientaci nového žáka ve škole a škola tím dá také najevo, že je její nový žák plnohodnotným členem. Více o této problematice se dozvíte zde.
  • Tlumočníci mohou být pro počáteční komunikaci s rodiči žáka nezbytní.
  • Podpora a patronát spolužáků, kteří jsou žákům cizincům průvodci v jejich novém světě, je neodmyslitelné pravidlo, patřící ke kultuře a klimatu školy. Spolužáci si rozdělí nebo jsou jim rozděleny role, které plní vůči nově příchozím, a každý zodpovídá za oblast, která je mu přidělena. Žáci cizinci pak nejsou ve škole sami a mají se vždy na koho obrátit. Více informací naleznete zde.
  • Spolupráce s rodiči a komunitou je nepochybně důležitá a je to aktivita, která se vyplatí v mnoha ohledech. Vždy záleží na zájmu rodičů, ale často je nutné tomu rodiče teprve naučit.

Anketa

Jak se vám článek líbil?

Zatím nehodnoceno

Tento portál byl vytvořen společností META za finanční podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Evropského fondu pro integraci státních příslušníků třetích zemí a Ministerstva vnitra ČR.

Logo občanského sdružení META, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Evropského fondu pro integraci státních příslušníků třetích zemí a Ministerstva vnitra ČR.

Licence Creative Commons
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česká republika