Máte zájem o náš newsletter?

Přihlaste se prostřednictvím formuláře k odběru tematických newsletterů. Prohlédněte si jejich archiv.

Cizinci v České republice

stránka se upravuje

Po otevření hranic po pádu tzv. "železné opony" se Česká republika stala tranzitní zemí pro velké množství migrujícího obyvatelstva, ať už prchajícího před válečnými konflikty například z bývalé Jugoslávie, nebo hledající lepší životní podmínky v západní Evropě. V devadesátých letech tedy Českou republikou procházely vlny migrantů směrem na západ.

Postupem času a především po vstupu ČR do EU se ale i ČR stala cílovou zemí, tzn. že mnoho migrantů se přichází do ČR trvale usadit.

V současné době je v ČR evidováno přibližně 426 tisíc cizinců, z toho nejvíce je občanů Ukrajiny (necelých 127 tisíc), Slovenska (71 tisíc), Vietnamu (60 tisíc), Ruska (30 tisíc) a Polska (18 tisíc). Z celkového počtu cizinců je 40% žen. Více než 405 tisíc je v České republice déle než 12 měsíců, z toho již 184 tisíc získalo trvalý pobyt. V České republice je v současné době více než 1900 azylantů.

Zdroj: Český statistický úřad, dostupné na http://www.czso.cz/csu/2009edicniplan.nsf/kapitola/1414-09-2009-0900.

Anketa

Jak se vám článek líbil?

Vaše hodnocení: Žádné Average: 3.5 (2 votes)

Tento portál byl vytvořen společností META za finanční podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Evropského fondu pro integraci státních příslušníků třetích zemí a Ministerstva vnitra ČR.

Logo občanského sdružení META, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Evropského fondu pro integraci státních příslušníků třetích zemí a Ministerstva vnitra ČR.

Licence Creative Commons
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česká republika