Sociální sítě

Cizinci mají v České republice v různé míře řidší sociální sítě. Což znamená, že nemají navázány vztahy s majoritní společností. Často se stýkají jen uvnitř své minority. To může v některých (extrémních) případech nabývat i podoby exkluze neboli vyloučení. A to je jev společensky velmi nevhodný a nebezpečný.

V důsledku nedostatečných vazeb na majoritu mají cizinci i horší přístup k řadě informací, o kterých jsme hovořili v předchozím bodě, a současně mohou mít ztížený přístup k některým běžným strategiím pomoci. Chybí jim informace a vazby na různé poradny, úřady atd.

Navazování vztahů mezi majoritou a minoritami je přitom základním předpokladem skutečně multikulturní společnosti. Zároveň je to možnost velkého kulturního a společenského obohacení. Škola jako středisko vzdělanosti a střetávání by mohla fungovat jako prostředník takovýchto setkávání, navazování a obohacování. Ať už prostřednictvím volnočasových aktivit zaměřených na děti s odlišným jazykem či nabídkou společenského setkávání dětí i rodičů z různých etnik s majoritou.

field_vote: