Máte zájem o náš newsletter?

Přihlaste se prostřednictvím formuláře k odběru tematických newsletterů. Prohlédněte si jejich archiv.

Pravidla pro zaměstnance školy

Aby se ve škole zabránilo vzniku projevů rasismu a s ním spojených patologických jevů, doporučuje se, aby všichni zaměstnanci školy dodržovali následující pravidla:

  • rasismus ve všech jeho formách - individuální, systematický, kulturní, přímý i nepřímý - striktně odmítáme a když se objeví, řešíme to

  • naše výuka, pozornost i pracovní podmínky pro všechny děti, studenty, jejich rodiny i zaměstnance jsou prosty rasismu

  • podporujeme kulturní a jazykovou diverzitu, věnujeme jí pozornost ve výuce a prostředí školy, v kurikulu i pedagogice

  • chráníme práva jednotlivců, stejně jako odmítáme veškeré projevy rasismu

  • předcházíme rasismu tím, že oceňujeme kulturní a jazykovou diverzitu

Podobná pravidla by měli dodržovat i všichni žáci. V ideálním případě si takováto pravidla tvoří žáci sami za podpory metodika prevence, případně třídních učitelů. Je samozřejmostí, že odmítání rasismu je explicitně stanoveno i ve školním řádu. Předcházení rasismu by však mělo být stejnou samozřejmostí.

Částečně převzato z příručky: Count me in!A resource to support ESL students with refugee experience in schools, © The State of South Australia, Department of Education and Children’s Services, 2007.

Anketa

Jak se vám článek líbil?

field_vote: 
Zatím nehodnoceno

Tento portál byl vytvořen společností META za finanční podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Evropského fondu pro integraci státních příslušníků třetích zemí a Ministerstva vnitra ČR.

Logo občanského sdružení META, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Evropského fondu pro integraci státních příslušníků třetích zemí a Ministerstva vnitra ČR.

Licence Creative Commons
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česká republika