Pravidla pro zaměstnance školy

Aby se ve škole zabránilo vzniku projevů rasismu a s ním spojených patologických jevů, doporučuje se, aby všichni zaměstnanci školy dodržovali následující pravidla:

• rasismus ve všech jeho formách - individuální, systematický, kulturní, přímý i nepřímý - striktně odmítáme a když se objeví, řešíme to

• naše výuka, pozornost i pracovní podmínky pro všechny děti, studenty, jejich rodiny i zaměstnance jsou prosty rasismu

• podporujeme kulturní a jazykovou diverzitu, věnujeme jí pozornost ve výuce a prostředí školy, v kurikulu i pedagogice

• chráníme práva jednotlivců, stejně jako odmítáme veškeré projevy rasismu

• předcházíme rasismu tím, že oceňujeme kulturní a jazykovou diverzitu

Podobná pravidla by měli dodržovat i všichni žáci. V ideálním případě si takováto pravidla tvoří žáci sami za podpory metodika prevence, případně třídních učitelů. Je samozřejmostí, že odmítání rasismu je explicitně stanoveno i ve školním řádu. Předcházení rasismu by však mělo být stejnou samozřejmostí.

Částečně převzato z příručky: Count me in!A resource to support ESL students with refugee experience in schools, © The State of South Australia, Department of Education and Children’s Services, 2007.

field_vote: