Předškolní vzdělávání

Školský zákon říká, že k předškolnímu vzdělávání a školským službám mají cizinci, kteří nejsou občany EU nebo jejich rodinnými příslušníky, zajištěn přístup za stejných podmínek jako státní občané ČR za podmínky, že na našem území mají oprávnění k pobytu nad 90 dnů, popřípadě pokud jsou osobami oprávněnými pobývat na území České republiky za účelem výzkumu, azylanty, osobami požívajícími doplňkové ochrany, žadateli o udělení mezinárodní ochrany nebo osobami požívajícími dočasné ochrany.

Co z toho pro MŠ vyplývá?

Děti, jejichž rodiče jsou občany členských států EU, mají přístup k předškolnímu vzdělávání za stejných podmínek jako děti české, u občanů ze třetích zemí (tj. nečlenských v EU) musí rodiče nejdéle v den nástupu dítěte do MŠ prokázat legálnost pobytu na území ČR. Více o kategoriích cizinců podle školského zákona a odlišnosti přístupu a vzdělávacích možnostech jednotlivých kategorií naleznete v části věnované přijetí do školy. Zde se také dozvíte důležité informace týkající se například zdravotního pojištění (to je konkrétně v části přijímací pohovor).

Jestliže máte ve školce děti azylanty, děti osob požívajících doplňkové ochrany, žadatelů o udělení mezinárodní ochrany nebo osob požívajících dočasné ochrany, jedná se o děti se sociálním znevýhodněním, na něž se vztahuje možnost požádat si o zřízení funkce asistenta pedagoga. Pokud máte více dětí mluvících stejnou řečí, je dobré zaměstnat jako asistenta pedagoga osobu ze stejného jazykového prostředí. Vyřeší to mnohé problémy s komunikací jak s dítětem, tak s rodiči. Více o roli asistenta pedagoga, výhodách, které zřízení asistenta nabízí, a podmínkách zřízení naleznete v příslušné sekci.

Cíle předškolního vzdělávání

Podle školského zákona je cílem předškolního vzdělávání podporovat rozvoj osobnosti dítěte předškolního věku, podílet se na jeho zdravém citovém, rozumovém a tělesném rozvoji a na osvojení základních pravidel chování, základních životních hodnot a mezilidských vztahů. Předškolní vzdělávání vytváří základní předpoklady pro pokračování ve vzdělávání. Předškolní vzdělávání napomáhá vyrovnávat nerovnoměrnosti vývoje dětí před vstupem do základního vzdělávání a poskytuje speciálně pedagogickou péči dětem se speciálními vzdělávacími potřebami (Školský zákon, § 33).

Pro děti s odlišným mateřským jazykem, jejichž rodiče se rozhodli u nás dlouhodobě nebo navždy pobývat, to znamená, že kromě běžného rozvoje dovedností a schopností je nutné tyto děti naučit česky ještě dříve, než nastoupí na základní školu.

Více informací k tématu najdete v metodice Děti s OMJ v MŠ - sekce Studijní materiály