• Jazyková podpora dětí s OMJ v mateřských školách II. (navazující)

Chcete načerpat novou inspiraci a tipy na jazykové hry pro systematickou podporu češtiny dětí s OMJ? Zajímají vás principy práce s celou třídou? Chcete vidět konkrétní příklady činností usnadňující zapojení dětí s OMJ?

Seminář navazuje na základní jazykový seminář Jazyková podpora dětí s OMJ v MŠ, nabízí prohlubující vhled do témat. Seminář je vhodný pro vedoucí pracovníky mateřských škol i pro jednotlivé pedagogy zabývající se vzděláváním dětí s OMJ. Podmínkou pro účast je absolvování seminářeJazyková podpora dětí s OMJ v MŠ.

Datum:
18. října 2022 (9:00 - 16:00 hodin)
Místo:
META, o.p.s. – Žerotínova 1124/35, 130 00 Praha 3
Lektoruje:
Kateřina Poupě, Jana Keblová
Rozsah:
8 vyučovacích hodin
Cena:
1 890,- Kč / osoba

CÍL SEMINÁŘE
Seminář navazuje na získané znalosti a dovednosti z úvodního jazykového semináře Jazyková podpora dětí s OMJ v MŠ a více se zaměřuje na jejich aplikaci v praxi. Cílem semináře je posílit kompetence pedagogických pracovníků při jazykové podpoře dětí s odlišným mateřským jazykem (OMJ) do prostředí českého předškolního vzdělávání. Účastníci získají informace, materiály, metodická doporučení a praktické dovednosti, které budou moci využít při každodenní práci s dětmi s OMJ v prostředí inkluzivní MŠ. Hlavní náplní budou konkrétní ukázky a náměty pro práci s celou třídou i pro výuku češtiny v kurzu, účastníci si také samy některé činnosti vyzkouší. Video záznamy pak poskytnou jasný vhled do přímé práce s dětmi a zavádění doporučených zásad do praxe.

OBSAH SEMINÁŘE

• konkrétní činnosti zohledňující přítomnost dětí s OMJ ve třídě,
  • přípravy na činnosti a video záznam z realizace činností s dětmi,
  • tvorba IVP podle novely ŠZ, nastínění postupu zpracování IVP a předloha vzorově zpracovaného plánu pro konkrétní dítě,
  • vhodné texty (básně a písně) a hudební činnosti jako prostředek rozvoje jazyka,
  • jazyková podpora v kurzu češtiny (tedy práce s malou skupinou dětí s OMJ) konkrétní lekce, jejich jazyková náplň, návaznost a vhodné typy činností,
  • nové video záznamy z kurzů češtiny s následným zaměřením na jednotlivé aspekty lekce,
  • využití metody KIKUS v praxi, seznámení s prostředím KIKUS digital,
  • vlastní nápady pedagogů při zpracování lekcí a sdílení zkušeností a diskuse k dílčím tématům.

PRO KOHO JE SEMINÁŘ URČEN
Pro pedagogické pracovníky mateřských škol, kteří se v rámci svého působení setkávají s dětmi přicházejícími z odlišného jazykového a kulturního prostředí.

DOPORUČENÍ

AKREDITACE
Seminář je akreditovaný MŠMT (č.j.: MSMT- 13873/2021-3-518). Účastníci obdrží po jeho absolvování v plné délce certifikát.

Maximální počet účastníků: 16

Kontaktujte nás pro více informací

vzdelavani@meta-ops.cz
773 609 395

Seminář je realizován v rámci projektu Program na podporu pedagogů při vzdělávání dětí a žáků s OMJ, který je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy v rámci Výzvy Podpora aktivit integrace cizinců v regionálním školství v roce 2022.

MŠMT logo