Příprava na dítě s OMJ

Dříve, než dítě s odlišným mateřským jazykem a s odlišným kulturním původem nastoupí k vám do školky, zkuste se zamyslet nad následujícími body:

• Má rodina dítěte přístup k informacím? Má možnost podílet se na rozvoji a vzdělávání svých dětí?

• Víte, jak zabezpečit dítě, když vám nerozumí?

• Máte základní povědomí o zemi, odkud dítě pochází, jeho kultuře a jazyku? A co náboženské otázky, spojené například s jídelními tabu?

• Přemýšleli jste nad tím, jak vzdělávat děti s odlišným mateřským jazykem? Jak je učit česky? Jak je připravit na vstup do ZŠ?

• Odpovídá skladba výukových i odpočinkových aktivit, programů a celý váš ŠVP potřebám všech dětí a jejich rodin, včetně dětí a rodičů s OMJ? Je nestranný a férový?

• Jak zvládnete předsudky? Jak budete pracovat se svými vlastními předsudky, ale taky s předsudky ostatních dětí a jejich rodičů?

• Víte, kam se obrátit s žádostí o podporu či odbornou radu při vzdělávání dětí s OMJ?

• Jak budete informovat rodiče o tom, že mají s dítětem jít do poradny? (To je třeba k tomu, aby získalo dítě /MŠ podpůrná opatření)

Více informací k tématu najdete v metodice Děti s OMJ v MŠ - sekce Studijní materiály

Další body ke zvážení

Zkuste v týmu probrat následující otázky s ohledem na děti s OMJ:

• Jak budeme informovat rodiče o pokroku jejich dětí či naopak o jejich problémech?

• Jakým způsobem zjistíme od dětí, co potřebují a jak se cítí?

• Jsme si vědomi důvěry rodičů, kteří nám svěřují své děti, aniž by měli (v důsledku jazykové bariéry) možnost s námi sdílet své potřeby a obavy či nám reprodukovat každodenní potřeby a obavy svých dětí?

• Jak se asi cítí děti a jejich rodiče, když nám ani dění ve škole nerozumí?

• Jak únavné je poslouchat cizí jazyk po dlouhou dobu?

• Co děláme pro to, aby se rodiny s OMJ cítily ve školce opravdu vítané?