Promiňte, nerozumím aneb příběh Nely, která začala žít v nové zemi

Malá Nela se ve svých 7 letech odstěhovala s rodiči a sestrou do Německa. Rozhodnutí, zda Českou republiku opustit či nikoli, loučení s rodinou a spolužáky, odjezd a příchod do nové země pro ni nebyly jednoduché. A první den školy v německém Remscheidu se blížil. Nela byla natěšená a nervózní zároveň, a to nejen proto, že nerozuměla německy. Její obavy se ale v nové škole rychle rozptýlily, dočkala se milého přivítání, měla dvě spolužačky patronky, které jí pomáhaly s orientací ve škole, a na čas se mezi spolužáky stala středem pozornosti.

Dnes je Nele 10 let, i nadále navštěvuje školu v Remscheidu a s němčinou už potíže nemá. Společně s maminkou nám poslala příspěvek do 4. ročníku Jazykové a literární soutěže ČEŠTINA JE I MŮJ JAZYK. Protože jsme její příspěvek nemohli do soutěže zařadit (dle pravidel soutěže se mohly účastnit pouze děti navštěvující školy v České republice), rozhodli jsme se o její dojemný literární příspěvek podělit. Ponechali jsme ho v původní podobě i s gramatickými chybami, abychom zachovali autentičnost díla 10leté holčičky. Seznamte se s jejím příběhem Promiňte, nerozumím.

publikováno: 30. 08. 2018