Mediální výchova

Média jsou dnes již nedílnou součástí našeho každodenního života, jsou pro nás hlavním zdrojem informací a zkušeností. Média pro nás mají čím dál větší socializační důležitost, mají vliv na chování jednotlivce, ale i celé společnosti, ovlivňují také kvalitu našeho života. Média jednoduše hýbou našimi životy a ani při výuce bychom se jim neměli chtít vyhnout. Naopak!

Aby se naši žáci v 21. století dokázali uplatnit, musí umět zpracovat, vyhodnotit a využít podněty přicházející z médií. K tomuto účelu slouží právě průřezové téma Mediální výchova.

__Mediální výchova je důležitou součástí vzdělávání všech žáků__, kterým dává do života praktickou průpravu. Žákům s odlišným mateřským jazykem však může mediální vzdělávání nabídnout další možnost rozvoje jazyka a komunikace, začlenění do kolektivu a potvrzení vlastní identity.

Mediální výchova pomáhá žákům s OMJ zejména proto, že:

1. klade důraz na vnímání mluveného i psaného projevu, jeho stavby, nejrůznějších typů obsahů a používání odpovídajících výrazových prostředků
2. klade důraz na osvojení základních pravidel komunikace, dialogu a argumentace
3. rozvíjí komunikační schopnost, zvláště při veřejném vystupování a stylizaci psaného a mluveného textu
4. rozvíjí citlivost vůči předsudkům a zjednodušujícím soudům o společnosti (zejména o menšinách) i jednotlivci
5. napomáhá k uvědomění si možnosti svobodného vyjádření vlastních postojů a odpovědnosti za způsob jeho formulování a prezentace
(viz RVP ZV)

Realizovat průřezové téma Mediální výchova lze mnoha způsoby, je však plně v rukou pedagogů dané školy. Na této stránce najdete zajímavé __odkazy k materiálům a tipům__ plně využitelným ve výuce.

__Ukázky pracovních listů:__
1. [Jan Palach – práce s wikipedií](node/2302)
2. [Projekt Robinson (ČJL, mezipředmětové vztahy, mediální gramotnost)](node/2539)

Obecné informace k průřezovým tématům (včetně Mediální výchovy) a ukázkové materiály najdete na stránkách [Průřezová témata](node/2067). Průřezovým tématům se také věnuje projekt Člověka v tísni [Varianty](node/135).

Podklady pro výuku mediální výchovy včetně mnoha zajímavých odkazů pak najdete na stránkách [Otevřeného vzdělávání](node/2066).
[Náměty do hodin mediální výchovy](node/2068) pak můžete vidět na stránkách Mediální výchova a mediální gramotnost Fakulty sociálních věd UK.

[Metodickou příručku mediální výchovy a pracovní listy k mediální výchově](node/2070) pak najdete na stránkách Metodické a informační podpory mediální výchovy. Mediální výchově se pak věnuje také portál [Čtenářská gramotnost a projektové vyučování](node/1280) v části Čtenářská gramotnost-mediální výchova.

Kritické myšlení a mediální gramotnost podporuje také [Jeden svět na školách](node/275), konkrétně v projektu [Mediální vzdělávání](node/2065). Pro pedagogy připravují atraktivní audiovizuální materiály, vydávají pravidelný Bulletin, pořádají mediálně-vzdělávací semináře a organizují __Týdny mediálního vzdělávání__. Pedagogové se pak mohou účastnit i různých seminářů k problematice výuky mediální výchovy na školách. Jeden svět na školách také poskytuje zdarma ke stažení publikace k výuce mediální výchovy.

Při výuce mediální výchovy lze také využít server __zvolsi.info__, kde naleznete mediální příručku pro každého [Surfařův průvodce po internetu](node/2190).