Pozvánka na online diskuzi "Děti z kola ven!"

Jaké může mít dopady uzavření škol na děti s jazykovým či sociálním znevýhodněním při přechodu z MŠ na ZŠ? Je návrat do MŠ či opakování první třídy podpora těch nejmenších nebo traumatizující zkušenost? Měly by školy podporovat každé dítě, aby se rozvíjelo v rámci svých možností nebo bezpodmínečně trvat na tom, aby všechny děti vyhověly stejným nárokům? Co si o tom myslí zkušení pedagogové? A jak se k tomu staví odborníci? Jaká podpora se u těchto dětí osvědčuje?

Někteří předškoláci prakticky v loňském školním roce nechodili do mateřské školy, zápisy většinou proběhly buď online nebo jen s rodiči. Základní školy tak mohou mít jen malou představu o potřebách přijatých dětí. Někteří rodiče brzy uslyší větu: “Vaše dcera výuku nezvládá, v mateřské škole jí bude líp”, “Váš syn si bude muset zopakovat první třídu, aby se to pořádně naučil”, nebo “Neumí česky, do první třídy nemůže, požádejte o dodatečný odklad”.

Každý rok tyto věty slyší až 1,5 % rodičů prvňáků. Více jak 1700 dětí 1. třídy ročně dostane v průběhu prvního pololetí dodatečný odklad nebo propadne na konci školního roku. Nejčastěji v Ústeckém, Karlovarském a Moravskoslezském kraji. Bude to letos jinak?

Zveme Vás na online diskuzi pořádanou společně organizacemi META a Člověk v tísni o zkušenostech s dětmi s odlišným mateřským jazykem či sociálním znevýhodněním při přechodu na ZŠ.

Kdy: 21. září 2021 od 14 -17 hodin

Kde: online, platforma ZOOM