Rychlokurz češtiny pro Slovany: sylabus a metodika

Vzhledem k výzvě MŠMT na jazykové kurzy pro žáky z Ukrajiny ve věku 14-18 let, jsme připravili sylabus kurzu češtiny na 80 hodin a k němu metodická doporučení.

Tento rychlokurz je určen pro náctileté studenty, kteří jsou rodilí mluvčí slovanského jazyka a zároveň s češtinou začínají. Rychlokurz jsme jej nazvali proto, že Slované mohou z důvodu blízkosti jazyků postupovat ve výuce daleko rychleji. Sylabus je vytvořen podle obsahu učebnice Levou zadní I a je rozplánován na 80 vyučovacích hodin (což odpovídá jednotce šablony Jazykové kurzy pro děti cizince migrující z Ukrajiny 2022, kterou MŠMT vyhlásilo).

V následujícím materiálu se dozvíte, na co se v těchto 80 lekcích zaměřit, co je možné z učebnice vynechat a kde hledat další materiály. Sylabus i metodická doporučení jsou vhodná zejména pro začínající učitele/lektory češtiny jako druhého jazyka, inspiraci mohou načerpat i jejich zkušenější kolegové.

V dokumentu "Rychlokurz pro Slovany - sylabus" najdete:

• 80hodinový sylabus podle učebnice Levou zadní I,
  • výběr hlavních témat lekcí,
  • hodinovou dotaci jednotlivých témat,
  • odkazy na Gramatikou příručku u každé lekce.

V dokumentu "Rychlokurz pro Slovany - metodika" najdete:

• tipy, jak učit bez zprostředkujícího jazyka,
  • osvědčené principy výuky češtiny jako druhého jazyka,
  • tipy, jak učit výslovnost,
  • tipy, jak učit gramatiku,
  • tipy na videa do výuky a další materiály.

Metodická doporučení a sylabus ke stažení:

publikováno: 18. 05. 2022