I. stupeň (Prv, Př, Vla)

Na této stránce najdete tipy a materiály, které mohou přispět k začleňování žáků s OMJ do výuky prvouky, přírodovědy a vlastivědy. Tyto materiály vznikly díky pracovním skupinám zaměřeným na výuku oblasti Člověk a jeho svět pro žáky s odlišným mateřským jazykem v běžné třídě. Setkání pracovní skupiny probíhala v rámci projektů spolufinancovaných z Evropského fondu pro integraci státních příslušníků třetích zemí a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Vzhledem k tomu, že jsou materiály nejen pro žáka s OMJ jazykově podnětné, byly v rámci projektu k těmto tématům vytvořeny také pracovní listy do hodin českého jazyka na 1. stupni.

Podívejte se také na pár praktických tipů na zapojení žáka s OMJ do běžné výuky, které jsou společné pro všechny předměty. Dále si můžete stáhnout i překladové slovníčky k jednotlivým předmětům, které obsahují překlad základní slovní zásoby do několika jazyků.

Výukové materiály Prvouka (2. a 3. ročník):

1. Rodina
  2. Bydlení
  3. Nakupování
  4. Košík plný ovoce

Níže uvedené materiály obsahují pracovní list, komentář, jazykovou tabulku podporující princip propojení výuky obsahu a jazyka a přílohy k aktivitám.

1. Části dne
  2. Dny v týdnu
  3. Kolik je hodin?
  4. Roční období
  5. Staré pověsti české
  6. Vynálezy, které změnily život
  7. Vynálezci a české vynálezy

Výukové materiály Přírodověda a Vlastivěda (2.-5. ročník)

V každém pracovním listě je stručně a zjednodušeně vysvětleno učivo (často formou klíčového vizuálu), které mohou využít všichni žáci k seznámení s tématem, k opakování či upevnění učiva. Každý pracovní list obsahuje také několik úkolů, které může ŽOMJ (podle jazykové úrovně) vypracovat sám, ve dvojici nebo společně se všemi spolužáky, např. vypiš z textu, spoj, podtrhni správnou odpověď, najdi v osmisměrce apod. Materiály dále obsahují jazykovou tabulku podporující princip propojení výuky obsahu a jazyka.

Rostliny a houby:

8. Bezobratlí - hmyz
  9. Znaky živých organismů - výživa, dýchání
  10. Koloušek a soutok potoků - propojení prvouky a češtiny

Rovnováha v přírodě, základní společenstva:

1. Zahrada
  2. Pole a louky