Jaké změny od září 2024 přináší novelizace vyhlášky ve vzdělávání cizinců na ZŠ?

Dne 1. 9. 2024 vstoupí v platnost novelizovaná vyhláška č. 48/2005 Sb., která přináší některé změny v oblasti vzdělávání cizinců.

Zařazování do ročníku

• Cizinci i občané ČR vracející se ze zahraničí se zařazují dle věku, a pokud je to v jejich nejlepším zájmu, lze je s přihlédnutím k úrovni dosavadního vzdělání a zhodnocení vzdělávacích potřeb zařadit o jeden ročník níže.

Jazyková příprava

Které školy ji poskytují?

• Nemění se skutečnost, že jazykovou přípravu poskytují všechny školy, které mají alespoň 5 % cizinců. Nově může krajský úřad automaticky určit pouze školy, které jsou tvořeny třídami prvního a druhého stupně.
  • Novinkou je také to, že na vlastní žádost se může stát školou určenou každá škola, která má alespoň 5 žáků cizinců. V tomto případě to může být i škola tvořená pouze třídami prvního stupně. Taková škola musí požádat příslušný krajský úřad, aby ji určil. Takto určená škola nemusí nabízet kurzy češtiny dětem z okolních škol.
  • To znamená, že malotřídky s vysokým počtem cizinců nebudou automaticky určené k poskytování jazykové přípravy a nebudou mít povinnost nabízet jazykovou přípravu žákům z okolních škol.
  • Nově mají nárok na jazykovou přípravu i děti v přípravných třídách, ty se ovšem nezapočítávají do počtu ani podílu rozhodného pro stanovení určené školy.

Kdo na ni má nárok?

• Nově platí, že nárok na jazykovou přípravu mají žáci s cizí státní příslušností, kteří plní povinnou školní docházku v ČR maximálně 24 měsíců. Pro školní rok 2024/2025 platí výjimka, že nárok mají všichni cizinci, kteří plní povinnou školní docházku v ČR maximálně 36 měsíců.
  • Nárok se týká i dětí v přípravných třídách.

Jak vznikají skupiny pro jazykovou přípravu?

• Maximální rozsah jazykové přípravy se nově zvyšuje na 400 hodin, které lze čerpat po dobu 20 výukových měsíců (tj. doba prázdnin se nezapočítává).
  • Nárok na jazykovou přípravu se pro přípravné třídy a základní školu sčítá, pokud dítě vyčerpá 200 hodin jazykové přípravy v přípravné třídě, má nárok na dalších 200 hodin v první třídě ZŠ.
  • Zůstává v platnosti, že žáky rozdělujeme do skupin podle formy výuky (prezenční/distanční). Nově můžeme prezenční i distanční skupinu rozdělit zvlášť pro 1. a 2. stupeň, když bude mít každá z těchto skupin alespoň 2 žáky.
  • Pokud ale škola nemá dostatečné personální nebo prostorové kapacity pro oddělené skupiny, může vzniknout smíšená skupina pro žáky 1. a 2. stupně.
  • Dítě v přípravné třídě může být zařazeno pouze do prezenční skupiny.
  • Pokud ve škole zůstane pouze jedna skupina s 1 nárokovým žákem, může výuka ČDJ tohoto žáka pokračovat, dokud žák nevyčerpá svůj nárok.

Nově jsou stanoveny počty žáků pro vznik skupin jazykové přípravy:

Skupina pro jazykovou přípravu Počet žáků v první skupině Počet žáků v každé další skupině
pro přípravnou třídu
pro 1. stupeň
pro 2. stupeň
2 – 10 1 – 10
Smíšená skupina
pro 1. a 2. stupeň
Distanční skupina 2 – 5 1 – 5

Více informací naleznete v našem článku k jazykové přípravě nebo v metodice MŠMT.