Materiály pro začátečníky na SŠ

Začínáte učit středoškoláky, kteří jsou v češtině nováčci? Zajímá Vás, jaké materiály pro ně zvolit? Připravili jsme pro Vás pár tipů…

Publikace z dílny METY

Učebnice Levou zadní je pro středoškolské začátečníky nejvhodnější, neboť překlene rozdíl mezi učebnicemi pro děti  a pro dospělé. Učebnice pro děti už nejsou pro náctileté příliš atraktivní, zatímco materiály pro dospělé často neodpovídají tematicky.

 

Ideálním doplňkem k učebnici je potom Gramatická příručka, kde jsou názorných způsobem vysvětleny gramatické jevy. Způsobem znázornění je možné se inspirovat i pro výklad dalších, složitějších jevů.

 

Mnoho příkladů a pravidel si tam žáci mohou doplňovat sami podle výkladu učitele či v učebnici, a proto jim příručka slouží jako taková malá “kuchařka”, do níž mohou nahlédnout pokaždé, když si nějakým jevem nejsou jistí.

 

!TIP: Chybí-li vám prostředky na pořízení učebnice, doporučujeme se v plánování výuky orientovat alespoň podle jejího obsahu. Tak vám neunikne žádné důležité gramatické ani lexikální téma!

Bez ohledu na to, zda učebnici využíváte, můžete rovněž pracovat s interaktivními online cvičeními, která jsou k dispozici zcela zdarma v programu Česky levou zadní online.

Na stránkách https://ceskylevouzadni.cz/ najdete veškeré podklady k poslechům (včetně transkriptů – je nutné srolovat až na konec stránky). V kategorii Metodika doporučujeme prozkoumat všechny čtyři záložky: slovníčky, manuály pro učitele, plakáty do třídy a testy . Speciálně manuály pro učitele Vám mohou zásadním způsobem usnadnit práci, neboť tam najdete konkrétní tipy na aktivity, které se vážou k jednotlivým cvičením v učebnici.

Žáci si mohou rovněž stáhnout do telefonu aplikaci Čeština levou zadní a samostatně si procvičovat slovní zásobu a fráze. Aplikace případně funguje i na počítači. Čeština levou zadní kopíruje pořadí lekcí i obsah učebnice, ale je samozřejmě využitelná i zvlášť.

! TIP: Na úvodním rozcestníku můžete u každého tématu kliknout na symbol “i” a podívat se, jak si žák vedl. Klidně se tedy můžete domluvit, že Vám jednou za týden pošle screenshot této obrazovky, abyste měli přehled o jeho postupu!

Návazné materiály

V neposlední řadě doporučujeme se seznámit s plánem na rychlokurz pro ukrajinské žáky. Plán vychází z toho, že hodně věcí, které jsou napříč slovanskými jazyky podobné, si žáci z Ukrajiny osvojí poměrně rychle. V rychlokurzu je pro každé téma a podtéma rozepsaná orientační časová dotace, která vychází z dlouholetých zkušeností výuky v ročním kurzu. Ve stohodinové dotaci jazykové podpory je tedy možné probrat celou učebnici a vyhradit ještě nějaký čas na opakování.

Jako navazující materiál doporučujeme v tuto chvíli Česky krok za krokem 2 (na webu najdete rovněž bohatou nabídku doplňujících materiálů) a Českou čítanku pro rozvoj čtení s porozuměním a propojování s jazykovými úlohami.

Doplňující články