V této kapitole najdete ověřené aktivity a pomůcky, které můžete na jazykové lekci použít klidně hned zítra. Velkou výhodou je to, že jsou univerzální, a můžete je tedy svým žákům upravit doslova na míru:
1. Didaktické pomůcky
2. Kartičky ve výuce
3. Quizlet
Obsah článku
1. Didaktické pomůcky
Didaktické hry a pomůcky neodmyslitelně patří k výuce jazyků a čeština jako druhý jazyk v tom není žádnou výjimkou. Díky jejich promyšlenému využití můžete zábavnou formou doplnit a procvičovat právě probírané učivo.
Pomůcky:
Kostka
Křížovky
Křížovky se hodí pro opakování slovní zásoby (slovo – definice, slovo – obrázek), pro trénink gramatiky (správné tvary v pádech) atd.
Křížovky lehce vytvoříte a upravíte např. v Crossword Puzzle Maker, Crossword Labs nebo Puzzle Maker.
Deskové hry:
Ypsilonie – Cesta do vyjmenované země – desková hra s vyjmenovanými slovy
Story Cubes – Příběhy z kostek
Tik Tak Bum Junior
Logorelo
2. Kartičky ve výuce
V opakování slovní zásoby i ve výuce obecně mají kartičky (flashcards) se slovní zásobou své důležité místo. Možností, jak přesně budou vypadat a jak je jednotliví účastníci lekce (ať už učitel nebo studenti) využijí, je celá řada. Pro úplné začátečníky je možné kombinovat obrázek a slovo (sady kartiček naleznete ke každému z témat v kurikulu ČDJ), pokročilejším stačí už pouhé slovo (s rostoucí náročností slovní zásoby by ostatně bylo obtížné pro některá abstrakta najít ilustraci).
Slovní zásobu může na kartičky zapisovat učitel, což je vhodné, pokud potřebuje systematicky procvičit některá slova, ale s ohledem na zapojení studentů do výuky jim můžeme také kartičky rozdat a na konci lekce je nechat, aby sami na kartičky zapsali slova, která pro ně byla nová, zajímavá nebo náročná. Z pozice učitele to potom musíme moderovat, protože někdy se na lekci objeví tak fascinující spojení, že ho na kartičku napíšou téměř všichni, nehledě na to, že je dobré na všech kartičkách korigovat drobné chyby (často se to týká diakritiky). Někteří studenti si kartičky vytvářejí sami a v tomto případě si na druhou stranu zapisují překlad, ale v jazykově heterogenní skupině je daná varianta z pochopitelných důvodů nepoužitelná.
S rostoucí dostupností technologií se rozšiřují také možnosti, jak kartičky využívat digitálně či v rámci různých aplikací. Jednou z nich je například aplikace Quizlet, která je na trhu již od roku 2005. Můžete se podívat na podrobný návod. Práce s Quizletem může být vítané osvěžení, případně tip pro žáky k samostudiu, ale my zatím zůstaneme u běžných papírových kartiček a tužky. Níže naleznete soupis jednotlivých tipů na aktivity s kartičkami, popis aktivit najdete po rozkliknutí:
Možností, jak kartičky ve výuce využívat, je velmi mnoho, uvedené aktivity jsou pouze drobnou ukázkou. Je zapotřebí pouze jistá míra systematičnosti, protože pokud nechceme veškerou slovní zásobu na kartičky přepisovat sami, musíme si vždy na konci lekce vyhradit alespoň pět minut a vyzvat studenty k zápisu.
Pokud jsme v průběhu celého kurzu vytrvalí, nasbírá se nám postupně poměrně rozsáhlé penzum slovní zásoby. To může pomoci i nám jako učitelům při sestavování průběžných či závěrečných testů, protože při vytváření některých úloh se můžeme inspirovat právě lexikem na kartičkách. Chceme-li pomoci studentům, můžeme jim dát před testem kartičky k dispozici.
3. Quizlet
Quizlet je velice užitečná webová stránka při učení nejen jazyků. Funguje na principu překladové metody – jeden pojem se rovná druhému pojmu. Výhoda je, že to nemusí nutně být slovíčka dvou různých jazyků (např. auto – car), ale může se také jednat o kombinaci slovíčka a obrázku (např. auto – obrázek auta) či slovíčka a jeho definice (auto – dvoustopé osobní nebo nákladní silniční motorové vozidlo).
Program pak nabízí různé možnosti procvičování jednotlivých sad slovíček včetně testu a her. Přitom si pamatuje, které úlohy uživatel již jednou vyřešil správně a u kterých naopak chyboval. Během dalšího procvičování víckrát opakuje ty, u kterých uživatel zatím neuspěl a „donutí“ ho tak odpovědět správně.
Quizlet je zcela bezplatný jak pro žáky, tak i pro učitele. Existuje také placená verze pro učitele, která nabízí určité výhody, není však nutné si ji pořídit. Bohužel neexistuje česká verze Quizletu, uživatelé tak musí pracovat s anglickou, německou, španělskou či jinou mutací. I proto byl sepsán přiložený návod.
A ještě jeden tip: Quizlet má také funkci „LIVE„, v rámci které mohou žáci soutěžit v reálném čase v týmech!
Pokud by vám to nestačilo, můžete se také podívat na kompletní seznam publikací, které se tématu her a aktivit v hodině věnují.
Stejně jako vy si i my své portfolio průběžně obohacujeme a doplňujeme, proto doporučujeme stránku sledovat, materiály neustále přibývají.