Platforma REGIONY: Plzeňský kraj

datum: 22. 04. 2024
místo: on-line, platforma ZOOM
cena: zdarma

Téma přirozeně vyplynulo na základě zjištění ze síťování základních škol v Plzeňském kraji. Stále je v regionu řada škol, které doposud nemají (vhodně) nastavený systém podpory vícejazyčných dětí a chybí jim povědomí o možnostech pro efektivní organizační nastavení školy.

Online setkání bylo určeno pro vedení ZŠ, pracovníky ŠPP, třídní učitele a koordinátory inkluze na ZŠ. Jeho cílem bylo představit možnosti, jak (více) zapojovat vícejazyčné děti do výuky, jak se vyrovnat s jejich nedostatečnou znalostí češtiny na úrovni komunikačního i akademického jazyka, jak ve škole zorganizovat výuku češtiny jako druhého jazyka a z čeho ji financovat a také jak nastavit spolupráci pedagogického týmu tak, aby podpora byla efektivní. Konkrétní příklady dobré praxe byly prezentovány zástupci ZŠ Bor u Tachova a ZŠ Lerchova v Sušici, které budu doplněny o zkušenosti přihlášených účastníků ze škol či organizací v Plzeňském kraji.

Věnováno bylo především tématům:

• spolupráce uvnitř školy (role ŠPP a nastavení týmu pro začleňování vícejazyčných
    dětí),
  • zajištění výuky českého jazyka a její financování s ohledem na regionální možnosti,
  • zapojování vícejazyčných dětí do výuky (uzpůsobení výukových metod, plány
    podpory, spolupráce s PPP).

Hosté platformy:

• Mgr. Daniel Koblen, ředitel ZŠ Bor u Tachova
  • Mgr. Jana Živná, zástupkyně ředitele ZŠ Lerchova, Sušice
  • Mgr. Michala Hamplová, Ph.D., odborná pracovnice METY pro ZŠ

Stáhněte si report pro více informací z platformy.

META regiony_Plzeňský kraj