Časová pásma

Obsahové cíle:
Studenti pracují s mapou světa a globusem, seznámí se s časovými pásmy, potřebnou zeměpisnou terminologií a určují datum a čas na různých místech naší planety.

Jazykové cíle:
Studenti rozumí zeměpisným termínům, používají ustálené fráze k určování času, zvládnou pracovat s textem a odpovídat na otázky.

Slovní zásoba:
časové pásmo, meridián, datum, datová hranice, míň / víc / stejně, časový rozdíl, poledník, osa, kruh, stupeň, středoevropský čas, místní čas, změna času, cesta v čase, dopředu, dozadu, časový posun, hodinky, delší den, zeměpisné pásmo, slovesa: vedět, hledat, radit, volat

Jazykové struktury:
kolik je hodin (v)…, jaké je datum…, časové pásmo je…, … se otočí za …, země se otáčí/ rotuje…, … opíše …, … tvoří datovou hranici…, … datum se mění…, když poletíme …, musíme změnit datum …, čas se řídí podle…, … je o hodinu jiný než…, … přeřídíme dopředu/dozadu…, … je o … hodin víc/míň

Výukový materiál byl vytvořen v rámci projektu „Využití e-learningu a elektronických výukových materiálů při práci s žáky cizinci“, který je spolufinancován z prostředků Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Použitý byl ve třídě připravující budoucí středoškoláky v projektu Click with school.