+420 773 304 464 info@meta-ops.cz

Jak o sebe pečovat a udržet si energii


Asistenti a asistentky pedagoga hrají klíčovou roli ve vzdělávání a podpoře nejen vícejazyčných dětí. Tato práce je náročná a vyžaduje nejen psychické, ale také emocionální zapojení. Je proto nezbytné, abychom pečovali o své vlastní duševní zdraví a dokázali si udržet dostatek energie, protože jedině tak můžeme dlouhodobě pomáhat ostatním. V opačném případě by hrozilo vyhoření, které by negativně ovlivnilo profesní i osobní život.

Existuje několik způsobů, jak můžeme pečovat o sebe a udržet si energii, uvádíme pár příkladů pro inspiraci:

  • Udělejte si čas na odpočinek. Je důležité najít si čas pro sebe. Není to sobecké, ale naopak nezbytné pro duševní a fyzické zdraví. Najděte si čas na to, co vás baví, co vám dělá radost, u čeho zapomenete na čas. Tak si odpočinete a získáte energii ztracenou během náročného dne. Můžete se například věnovat svým koníčkům, poslouchat hudbu, číst knihy nebo klidně i nic nedělat.
  • Zdravá životospráva. Správná strava, pravidelný pohyb a dostatek spánku jsou základem pro udržení energie a duševního zdraví. Nemusíte rovnou běhat maratony a držet dietu, někdy stačí málo. Zkuste pro začátek chůzi, můžete se procházet na čerstvém vzduchu a zhluboka dýchat. Do jídelníčku zařaďte více zeleniny a živých potravin. Před spánkem zkuste meditaci. Stačí pár minut a uvidíte, jak se vám zlepší spánek.
  • Naučte se říkat "ne". Není možné splnit všechny požadavky a očekávání ostatních lidí. Naučte se stanovit si priority a to, co je pro vás důležité. Bude se vám tak snadněji odmítat úkoly a požadavky, které překračují vaše možnosti.. Někdy je důležité říct "ne", abyste mohli říct ano něčemu skutečně důležitému.
  • Hledejte radost ve své práci. Zaměřte se na pozitivní stránky své práce a hledejte radost ve svém každodenním působení s dětmi. Sledujte jejich pokroky a úspěchy, zapojte se do jejich zájmů a zábavy. To vám pomůže udržet si nadšení a energii.
  • Zkuste zaměřit pozornost na to hezké, co se vám v životě děje. Napište si každý den 3 hezké věci, které se vám během dne staly. Nemusí to být nic velkého, stačí drobnosti: někdo se na vás usmál, podržel vám dveře, pozval vás na zmrzlinu...Vaše mysl se tak naučí soustředit i na ty krásné okamžiky dne a užívat si každodennosti. Dále si můžete sepsat všechny úspěchy a radosti, které vás v životě potkaly. Určitě budete překvapeni, kolik toho najdete.
  • Udělejte každý den něco jinak. změňte snídani, jděte do práce jinou cestou, zpestřete si den něčím netradičním a pozorujte, objevujte, co se děje. Kromě toho, že si tak uděláte malou radost, bude to i zpestření vaši každodenní rutiny.
  • Najděte si někoho, s kým můžete sdílet, kdo vás vyslechne, podpoří. Mít podporu a sdílet své pocity s ostatními je důležité. Hledejte lidi ve svém okolí, s kterými se můžete promluvit a sdílet své radosti i starosti. Podpora kolegů a blízkých pomůže zvládat stresové situace a vyrovnat se s výzvami, které práce přináší. Vnímejte svoje potřeby a naučte se je sdílet s ostatními. Mějte však na paměti, že se nemůžete zabývat tím, co nedokážete ovlivnit.
  • Vyhraďte si čas na sebevzdělávání. Rozvíjejte se a učte se nové věci, které vám pomohou ve vaší práci. Můžete se zúčastnit odborných seminářů, kurzů nebo číst o novinkách ve vzdělávání. Udržování a získávání nových dovedností vás bude motivovat a přispěje k vašemu osobnímu i profesnímu růstu. Budete se cítit jistěji ve své práci a posílí to i vaši sebedůvěru.

Pečování o své duševní zdraví a udržování energie je nezbytné pro asistenty a asistentky pedagoga. Jen tak budete moci plnit svou roli s láskou, péčí a energií, kterou budou předávat dětem. Mějte na paměti, že sami se musíte cítit dobře, abyste mohli pomáhat ostatním.

Zuzana Prokopová, Alexandra Turoňová

Logo občanského sdružení META.

Portál byl vytvořen za finanční podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Evropského fondu pro integraci státních příslušníků třetích zemí a Ministerstva vnitra ČR.