+420 773 304 464 info@meta-ops.cz

Jak o sebe pečovat a udržet si energii


Asistenti a asistentky pedagoga hrají klíčovou roli ve vzdělávání a podpoře nejen vícejazyčných dětí. Tato práce je náročná a vyžaduje nejen psychické, ale také emocionální zapojení. Je proto nezbytné, abychom pečovali o své vlastní duševní zdraví a dokázali si udržet dostatek energie, protože jedině tak můžeme dlouhodobě pomáhat ostatním. V opačném případě by hrozilo vyhoření, které by negativně ovlivnilo profesní i osobní život.

Existuje několik způsobů, jak můžeme pečovat o sebe a udržet si energii, uvádíme pár příkladů pro inspiraci:

  • Udělejte si čas na odpočinek. Je důležité najít si čas pro sebe. Není to sobecké, ale naopak nezbytné pro duševní a fyzické zdraví. Najděte si čas na to, co vás baví, co vám dělá radost, u čeho zapomenete na čas. Tak si odpočinete a získáte energii ztracenou během náročného dne. Můžete se například věnovat svým koníčkům, poslouchat hudbu, číst knihy nebo klidně i nic nedělat.
  • Zdravá životospráva. Správná strava, pravidelný pohyb a dostatek spánku jsou základem pro udržení energie a duševního zdraví. Nemusíte rovnou běhat maratony a držet dietu, někdy stačí málo. Zkuste pro začátek chůzi, můžete se procházet na čerstvém vzduchu a zhluboka dýchat. Do jídelníčku zařaďte více zeleniny a živých potravin. Před spánkem zkuste meditaci. Stačí pár minut a uvidíte, jak se vám zlepší spánek.
  • Naučte se říkat "ne". Není možné splnit všechny požadavky a očekávání ostatních lidí. Naučte se stanovit si priority a to, co je pro vás důležité. Bude se vám tak snadněji odmítat úkoly a požadavky, které překračují vaše možnosti.. Někdy je důležité říct "ne", abyste mohli říct ano něčemu skutečně důležitému.
  • Hledejte radost ve své práci. Zaměřte se na pozitivní stránky své práce a hledejte radost ve svém každodenním působení s dětmi. Sledujte jejich pokroky a úspěchy, zapojte se do jejich zájmů a zábavy. To vám pomůže udržet si nadšení a energii.
  • Zkuste zaměřit pozornost na to hezké, co se vám v životě děje. Napište si každý den 3 hezké věci, které se vám během dne staly. Nemusí to být nic velkého, stačí drobnosti: někdo se na vás usmál, podržel vám dveře, pozval vás na zmrzlinu...Vaše mysl se tak naučí soustředit i na ty krásné okamžiky dne a užívat si každodennosti. Dále si můžete sepsat všechny úspěchy a radosti, které vás v životě potkaly. Určitě budete překvapeni, kolik toho najdete.
  • Udělejte každý den něco jinak. změňte snídani, jděte do práce jinou cestou, zpestřete si den něčím netradičním a pozorujte, objevujte, co se děje. Kromě toho, že si tak uděláte malou radost, bude to i zpestření vaši každodenní rutiny.
  • Najděte si někoho, s kým můžete sdílet, kdo vás vyslechne, podpoří. Mít podporu a sdílet své pocity s ostatními je důležité. Hledejte lidi ve svém okolí, s kterými se můžete promluvit a sdílet své radosti i starosti. Podpora kolegů a blízkých pomůže zvládat stresové situace a vyrovnat se s výzvami, které práce přináší. Vnímejte svoje potřeby a naučte se je sdílet s ostatními. Mějte však na paměti, že se nemůžete zabývat tím, co nedokážete ovlivnit.
  • Vyhraďte si čas na sebevzdělávání. Rozvíjejte se a učte se nové věci, které vám pomohou ve vaší práci. Můžete se zúčastnit odborných seminářů, kurzů nebo číst o novinkách ve vzdělávání. Udržování a získávání nových dovedností vás bude motivovat a přispěje k vašemu osobnímu i profesnímu růstu. Budete se cítit jistěji ve své práci a posílí to i vaši sebedůvěru.

Pečování o své duševní zdraví a udržování energie je nezbytné pro asistenty a asistentky pedagoga. Jen tak budete moci plnit svou roli s láskou, péčí a energií, kterou budou předávat dětem. Mějte na paměti, že sami se musíte cítit dobře, abyste mohli pomáhat ostatním.

Zuzana Prokopová, Alexandra Turoňová
Máte k článku nebo materiálu otázky, postřehy, komentáře? Napište nám to!


Logo občanského sdružení META.

Portál byl vytvořen za finanční podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Evropského fondu pro integraci státních příslušníků třetích zemí a Ministerstva vnitra ČR.