Kurikulum ČDJ a jazykový test pro ZŠ

Pro výuku ČDJ v rámci systému jazykové přípravy vydalo NPI ČR Kurikulum ČDJ pro základní vzdělávání. Materiál je vhodný pro úplné až mírně pokročilé začátečníky (cca do úrovně A2). Zahrnuje podrobně rozpracovaný vzdělávací obsah pro deset tematických celků včetně očekávaných výstupů. Metodické poznámky ke vzdělávacímu obsahu upřesňují požadavky na jednotlivé věkové kategorie (1.–2. ročník, 3.– 5. ročník, 6.–9. ročník) a dvě úrovně jazykové pokročilosti. Vzdělávací obsah specifikuje gramatiku, slovní zásobu a sociokulturní kompetence pro jednotlivá témata. Nabízí také doporučené zdroje a materiály k výuce. Kurikulum je doplněno o ukázku zpracování vzdělávacího obsahu pro jazykovou přípravu na úrovni školy.

Dokument obsahuje také vstupní orientační test (od s. 59), který slouží ke zjištění vhodného rozsahu jazykové přípravy pro žáka (100, 150 nebo maximálně 200 hodin). Zahrnuje tři základní jazykové dovednosti: mluvení/porozumění/interakce, čtení a psaní. Jedná se o jeden z klíčových parametrů pro zjištění finančního nároku a zajištění úvazku učitele ČDJ.

Kurikulum ČDJ dostupné ke stažení níže a také na webu NPI ČR.

K jednotlivým tématům kurikula ČDJ najdete ke stažení různé materiály (pracovní listy, kartičky se slovní zásobou, online aktivity a další) v přehledu zdrojů Materiály k tématům kurikula ČDJ.