Platforma DAP
informace – podpora - inspirace |
---|
Co je platforma DAP?
Platforma DAP je neformální otevřená skupina pro asistenty pedagoga, kteří pracují, nebo budou pracovat, ve škole v Praze (MŠ/ZŠ/SŠ). Je zaměřena na práci asistentů pedagoga, kteří se ve školách věnují podpoře dětí a žáků s OMJ.
Máte zájem o členství v platformě?
Přihlaste se zde. Po první účasti na jednom ze setkání získáte přístup ke sdílenému elektronickému prostředí.
K čemu platforma DAP slouží?
• pravidelná setkávání s přednáškami expertů z praxe
• tematické workshopy
• inspirace do praxe (nové metody, pomůcky, výukové materiály)
• vzájemná podpora a sdílení zkušeností
Jak bude platforma fungovat, bude záležet hodně na jejích členech. Podle zájmu budeme na jednotlivá setkání zvát experty a hosty z praxe a společně připravovat tematické workshopy. Budeme se věnovat tématům, která členové řeší a potřebují s nimi poradit.
Setkání probíhají podle zájmu a potřeb členů, minimálně však dvakrát za rok.
Pro koho je určena?
Pro všechny (dvojjazyčné) asistentky a asistenty pedagoga, kteří mají zkušenosti a praxi ze škol, nebo se zajímají o práci s dětmi a žáky s OMJ z pozice asistenta pedaoga.
Jaké jsou další výhody členství?
Členové mají přístup na elektronické sdílené prostředí. Zde najdou informace k legislativě spojené s profesí a zaměstnáváním DAP ve školách a tematické publikace, studijní a výukové materiály a prezentace ze všech setkání. Sdílené prostředí nabízí také možnost diskutovat a vzájemně sdílet materiály a tipy z/do praxe.
ONLINE SKUPINA PRO DAP
Pozvánky na akce a další novinky najdete také na naší facebookové skupině Čeština na druhou. Přidejte se k nám!
PLÁNOVANÉ AKCE
Další setkání proběhne 14. února 2022. Registrované členky a členové obdrží osobní pozvání. Setkání je ale opět otevřené i novým zájemcům. Sledujte pozvánky na akce ZDE.
ONLINE SKUPINA PRO DAP |
---|
Pozvánky na akce a další novinky najdete také na naší facebookové skupině Čeština na druhou. Přidejte se k nám! |
PROBĚHLÉ AKCE
4. setkání (12. října 2021): “Kreativita je… vidět něco, co dosud neexistuje.“
Toto setkání bylo hodně tvůrčí a “pracovní”. Spolu s účastnicemi jsme si vytvářely rozmanité pomůcky a materiály pro využití při práci s dětmi s OMJ a vzájemně se inspirovaly novými nápady a tipy na kreativní tvorbu pomůcek. Setkání bylo jako vždy také příležitostí ke vzájemnému sdílení zkušeností a zážitků z praxe ze škol , diskusím nad metodickými otázkami i ke společnému hledání řešení různých situací, na které asistenti pedagoga při práci s dětmi s OMJ ve školách naráží.
3. setkání (15. dubna 2021): Metody hodnocení a role asistenta při hodnocení dětí a žáků s OMJ.
Součástí setkání byla přednáška a diskuse s odbornicí na formativní hodnocení Květou Sulkovou ze vzdělávacího centra EDUkační LABoratoř. Metodičky METY, o.p.s. Zuzana Hrušková a Kristýna Chmelíková účastníky seznámily i s dalšími formami hodnocení, příklady dobré praxe a inovativními metodami, které lze využít pro hodnocení dětí a žáků s OMJ v ZŠ i MŠ. O roli asistenta pedagoga při hodnocení se více dozvíte v článku.
2. setkání (1. října 2020): Podmínky zaměstnávání DAP ve školách. Komunikace s dítětem, učitelem a rodičem.
Na druhém setkání proběhla přednáška odborníka na práci asistentů pedagoga Zbyňka Němce z Nové školy, o.p.s. Ve své prezentaci a následné diskusi se zaměřil na současné zákonné podmínky zaměstnávání (D)AP ve školách i probíhající a plánované změny legislativy např. v těchto oblastech: požadavky na kvalifikaci, včetně znalosti češtiny, pracovní podmínky (typy smluv, odměňování apod.), kompetence a činnost DAP ve škole aj.
Pravidelný „metodický koutek“ se tentokrát zaměřil na kazuistiky, sdílení zkušeností i praktických rad a doporučení k tématu komunikace (A)DAP s učitelem, rodičem a žákem s OMJ.
Více k tématu spolupráce s učitelem najdete v článcích zde. O pozici DAP ve škole v informačním materiálu.
1. setkání (29. ledna 2020): Zahájení platformy DAP, představení metodických materiálů, publikací a workshopů pro práci s žáky s OMJ, sdílení zkušeností DAP z praxe a diskuse nad potřebami a tématy na další setkávání skupiny.
Kontakt
Hana Víznerová
E-mail: viznerova@meta-ops.cz
Telefon: 608 956 542
Setkávání platformy DAP probíhá v rámci projektu Čeština na druhou! (reg. č. CZ.07.4.68/0.0/0.0/19_069/0001413), který je financován Evropskou unií v rámci Operačního programu Praha - pól růstu ČR.
Další zdroje
|
