Zeměpis

Předměty jako zeměpis a vlastivěda existují všude na světě, mají ale většinou rozdílné obsahy a požadavky, které jsou z pochopitelných důvodů zaměřené především na geografický region dané země. To může zpočátku způsobovat při výuce žáků s odlišným mateřským jazykem problémy, vycházející z našeho trochu etnocentrického pohledu (např. Jak je možné, že neví, že hlavní město ČR je Praha a Slovenska Bratislava?!). Možná by nás ale naopak překvapilo, jak nadstandardní znalosti o své původní vlasti i o okolních zemích tito žáci mají. Těchto znalostí bychom měli v hodinách umět využít.

Práce s mapou je ovšem klasická dovednost, při které se i žák s OMJ může bezproblémově zapojit do výuky. Zpočátku je ovšem důležité ujasnit pokyny, které jsou pro ostatní samozřejmostí (např. vyhledej na mapě, ukaž, popiš atd.).

K usnadnění prvních kroků vícejazyčného žáka, který zcela či téměř neovládá český jazyk v daném předmětu, využijte Soubor výukových materiálů pro žáky-cizince na 2. stupni ZŠ.

Materiály do výuky ke stažení:

1. Orientace na mapě - základní pojmy
  2. Světové strany
  3. Zeměpisné souřadnice
  4. Zámořské objevy
  5. Vesmír
  6. Stavba země, zemětřesení
  7. Hydrosféra
  8. Pitná voda a znečištění vody
  9. Spotřeba vody
  10. Spotřební průmysl a globalizace
  11. Kde se vzalo to, co jíme
  12. Urbanizace - stěhujeme se do měst
  13. Vznik a vývoj Země

1. Česká republika
  2. Česká republika a země, ze které pocházím
  3. Vodstvo České republiky
  4. Zemědělská produkce v ČR
  5. Česko-ukrajinské mapové pomůcky

Klíčové vizuály (KV)

Ve výuce využijte také klíčové vizuály. Více o nich v kapitole Grafická vizualizace obsahu.
1. Zemědělství v ČR
2. Fáze měsíce