Materiály pro výuku ČDJ

Jaké materiály pro výuku češtiny jako druhého jazyka (ČDJ) existují a lze využít?

V posledních letech je nabídka výukových materiálů pro češtinu jako druhý jazyk opravdu široká, od kvalitních učebnic s metodikou, dostupných pracovních listů a didaktických pomůcek až po velké množství online cvičení na různá témata.

Než začneme s vícejazyčným dítětem pracovat, je potřeba zjistit jeho úroveň češtiny, vyhodnotit míru porozumění, jeho aktivní i pasivní slovní zásobu, popř. zda umí číst a psát.

Pro zjištění jazykové úrovně můžete využít různé nástroje jazykové diagnostiky podle věku Vašich žáků. Nástroje jazykové diagnostiky Vám poslouží k navázání prvotní komunikace s vícejazyčným žákem.
Pokud zjistíme, že dítě nemá ani pasivní znalost jazyka, zaměříme se na práci s komunikačními kartičkami a naplnění jeho základních potřeb.

Podle vytvořeného učebního plánu s cíli výuky volíme vhodné výukové materiály vzhledem k věku žáků a úrovni pokročilosti. Kombinujeme dle libosti a svého učebního stylu.

Učebnice a pracovní listy pro výuku ČDJ

Učebnice a učební materiály ČDJ

Materiály k tématům Kurikula ČDJ – výukové materiály podle témat vycházející z Kurikula češtiny jako druhého jazyka

Pracovní listy pro nečtenáře – materiály vytvořené pro děti předškolního věku, rozděleny dle témat i gramatických jevů

Abeceda a písanky

Slovníky

Online zdroje

Online aplikace, nástroje a zdroje

Interaktivní tabule – výukové materiály na interaktivní tabuli zaměřené na jednotlivá témata s gramatikou

Aktivity do hodin

Práce s knihou

– pracovní listy, materiály a inspirace do čtenářských dílen, hodin literatury i na samostatné čtení dětí

Časopisy

Hry a pomůcky

Hry a pomůcky – souhrn ověřených her a pomůcek, které můžete použít na lekci češtiny jako druhého jazyka

Databanka didaktických pomůcek a her

Univerzální aktivity

Univerzální aktivity jsou aktivity pro různou jazykovou úroveň do kurzů češtiny jako druhého jazyka, ale i do běžné třídy. Aktivity jsou využitelné v úvodních/závěrečných fázích lekce, jako motivace do nového tématu, vhodné k opakování, použitelné na procvičení slovní zásoby, dialogů i gramatiky – podle toho, jaký konkrétní obsah do nich dosadíte.

K některým nepotřebujete žádné pomůcky, jiné vyžadují přípravu kartiček s obrázky k danému tématu (můžete je připravovat se žáky), popř. přípravu reálných předmětů.

Univerzální aktivity: slovní zásoba

Univerzální aktivity: abeceda

Univerzální aktivity: mluvení (procvičení produktivní řečové dovednosti)

Univerzální aktivity: poslech s porozuměním

Univerzální aktivity: čtení s porozuměním

Univerzální aktivity: psaní

Inspirací pro další aktivity mohou být dětské hry a také metody a učebnice výuky cizích jazyků (aj, nj…). V seznamu učebnic a učebních materiálů pro výuku ČDJ také naleznete odkazy na knihy s tématem her a aktivit do hodin.