Pozvánka

Výukový materiál je zaměřen na téma Pozvánka (slohový útvar Oznámení – Pozvánka). Pracovní list Pozvánka lze využít při výkladu nového slohového útvaru především v 6. ročníku ZŠ pro celou třídu včetně žáků s OMJ. Pro individuální práci žáka s OMJ lze materiál také využít pro rozvoj jeho slovní zásoby, dále pro upevnění jazykových struktur při tvoření pozvánky. V rámci opakování slohových útvarů lze materiál teoreticky využít i ve vyšších ročnících. Na vytvořený pracovní list volně navazuje materiál [Přívlastek](node/1455), který lze využít v blízkých hodinách gramatiky. Materiály lze používat v návaznosti, protože oba vycházejí ze stejného jazykově podnětného textu pozvánky, ale rovněž lze využít odděleně.

Obsahový cíl:
• Žák se seznámí se slohovým útvarem Oznámení – Pozvánka v rámci komunikační a slohové výchovy, a definuje, jaké náležitosti musí pozvánka obsahovat.
• Žák rozvíjí své sociální kompetence (uvědomí si, v jakých situacích je nutné/vhodné napsat pozvánku apod.).
• Žák pracuje s klíčovým vizuálem (doplní náležitosti pozvánky).
• Žák čte s porozuměním (přiřazuje obrázky s textu, skládá text, doplňuje text).
• Žák vytvoří vlastní text pozvánky.

Jazykový cíl:
• Žák vytvoří otázky vztahující se k obrázku a odpovídá na vytvořené otázky spolužákem.
• Žák popíše obrázek.
• Žák přečte text pozvánky a zeptá se učitele v případě neporozumění.
• Žák vyhledává klíčová slova a náležitosti pozvánky v textu.
• Žák si nacvičí komunikaci při neformálním/formálním ústním pozvání (pozvání, reakce na pozvání).
• Žák komunikuje a domlouvá se se spolužákem při aktivitách.
• Žák se seznámí s 5. pádem vlastních jmen, tvoří jejich správný tvar.
• Žák vybere správný rod přídavných jmen (milá/milý) a zájmen (Tvůj/Tvoje).
• Žák vytvoří vlastní pozvánku (ústní i písemnou).
• Žák s OMJ navíc rozvíjí svou slovní zásobu o nová slova.
• Žák vymýšlí přívlastky k vybraným slovům.

Slovní zásoba:
pozvánka, definice, náležitosti, oznámení, událost (akce), název události, jméno pořadatele, datum, čas a místo konání, bližší údaje, ústní, písemná, 5. pád (vokativ);
oslava, narozeniny, oslavenec, slavit, zvát, přijít, dort, zvířata, maso, tričko, zahrada, kapela, pití, kamarádi;
přečtěte, zakroužkujte, napište, vytvořte, odpovězte, hledejte, zvýrazněte, doplňte

Jazykové struktury:
Jak/Co/Kde/Kdy/Kdo…? Jak se jmenuje ten kluk? Kde je ta oslava? Na obrázku je… Oslavenec musí/musel poslat pozvánku. Co to znamená…? Nerozumím… Co je…? Co znamená…? To je … (Ti lidé) budou slavit …; … má narozeniny.
Milá/Milý …; Oslava/party je/bude v … od …; Oslava/party začíná v …; Oslava je od …; Oslava je na/v …; Na oslavu přijde … Na oslavě nebude …; Bude tam …; Těším se na Tebe/Vás. Tvůj/Tvoje …
Pozvánka je druh oznámení, které informuje o události, která bude. Pozvánka je … Pozvánka obsahuje … Název události je … Jméno pořadatele je … Zvu Tě/Vás na … Chtěl/a bych Tě/Vás pozvat na … Nechceš/Nechcete přijít na …? Přijdeš/Přijdete na…?

Výukový materiál vznikl v rámci aktivity Pracovní skupiny v projektu Program na podporu pedagogických pracovníků při práci s žáky-cizinci IV a byl upraven v rámci projektu „Využití e-learningu a elektronických výukových materiálů při práci s žáky cizinci“, který je spolufinancován z prostředků Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR.