Přehled odkazů na materiály do výuky

Na této stránce naleznete přehled odkazů a zdrojů na materiály do výuky na různé předměty.

Materiály do výuky – NaZemi

Spolek NaZemi se dlouhodobě věnuje otázkám fair trade, globálního rozvojového vzdělávání, důstojných pracovních podmínek a odpovědnosti veřejných institucí. Na jejich stránkách můžete nalézt zajímavé inspirativní materiály do výuky VMEGS i dalších předmětů. Jde zejména o metodiky, popisy aktivit a zpravodaje pro učitele.

https://nazemi.cz/ke-stazeni/metodicke-materialy/ 

Články k průřezovému tématu VMEGS 

Zde naleznete odkazy na teoretické články k průřezovému tématu Výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech na portálu RVP.

http://clanky.rvp.cz/smysl-prurezoveho-tematu-VMEGS.htm

http://clanky.rvp.cz/vychova-k-mysleni-v-evropskych-a-globalnich-souvislostech-ii.html/

Projekt výchova k občanství

Na stránkách Výchova k občanství najdete informace o projektu realizovaném Centrem občanského vzdělávání (COV) Masarykovy Univerzity v Brně. Jeho součástí je vytvoření vzdělávacího programu pro učitele, sborníku dobré praxe shrnujícího zkušenosti a příklady, a překladů a adaptací vybraných materiálů Rady Evropy. Od začátku školního roku 2012/2013 nabízí COV ve spolupráci s časopisem Respekt každý týden lekci pro učitele na aktuální témata. Lekce jsou k dispozici ke stažení na webu Výchova k občanství – klíčové slovo „Učím s RESPEKTem“.

http://www.vychovakobcanstvi.cz/

Khan Academy

Khan academy – to jsou výuková videa a interaktivní cvičení do předmětů: Matematika, Fyzika, Chemie, Biologie, Ekonomie, Dějepis, Informatika a Dějiny umění. U výukových videí je možné přepínat např. do mongolštiny, bulharštiny, turečtiny a dalších jazyků. Současně je Khan Academy překládána do více než 30 jazyků a pokrývá velkou část učiva ZŠ i SŠ.

Nově je k dispozici také mobilní aplikace Khan Academy (zdarma, bez reklam), která nově podporuje češtinu (a dalších 16 jazyků).

https://cs.khanacademy.org/

Khan academy mobilní aplikace

Badatelsky orientované vyučování

Projekt Badatelé.cz je výsledkem spolupráce vzdělávacího TEREZA a týmu učitelů, kteří pracovali 2 roky na metodě umožňující zařazovat badatelsky orientované vyučování do běžné výuky na ZŠ. Cílem této metody je pěstovat v žácích přirozenou zvídavost.

http://badatele.cz/cz

Přírodopis 6. ročník – Členovci

Video natočené v rámci projektu „Pomáháme školám k úspěchu“ ukazuje principy práce využitelné i při podpoře žáků s OMJ. Zároveň také zobrazuje možnosti párové výuky při práci s asistentem pedagoga. Ke zhlédnutí níže:

https://www.youtube.com/watch?v=nAVBM8npTLQ&list=PLbb8j-uXWuKrcPv66mb8SyCDPD0_SO-J6   

Collaborative learning

Anglický web, kde učitelé sdílí materiály pro EAL (English as an additional language – Angličtina jako druhý/cizí jazyk) vhodné především na skupinovou výuku.

http://www.collaborativelearning.org/index.html

Elektronická učebnice

Elektronická učebnice literatury je ojedinělý vzdělávací projekt, který je určen žákům, studentům, učitelům a školám. Můžete ji využít v hodinách českého jazyka a literatury, dějepisu i občanské nauky. Oceníte ji během přípravy k maturitě a pomůže vám při přijímacích zkouškách z literatury nebo všeobecného základu. Určitě ji využijí také žáci základních škol, studenti, kteří delší dobu pobývají v zahraničí, vysokoškolští studenti bohemistiky, nevidomí a řada ostatních zájemců o literaturu.

http://www.eucebnice.cz/literatura/index.html

ukázka – Egypt

ukázka – Baroko

Literární rámec – výuka literatury v Evropě

Tato webová stránka je určena učitelům literatury a dalším zájemcům o výuku literatury na úrovni sekundárního vzdělávání (od 12 do 18 let) v Evropě.

Literární referenční rámec stanovuje úrovně literárního rozvoje v kontextu sekundárního vzdělávání. Sestává ze: + soupisů úrovní literárních kompetencí studentů + soupisů charakteristik knih vhodných pro dané úrovně čtenářství + seznamů knih uspořádaných podle úrovně (ke každé knize je doplněn také seznam překladů do různých jazyků včetně jejich názvu v daném jazyce) + soupisů didaktických přístupů v zóně nejbližšího vývoje, které podněcují literární rozvoj studentů

Literární referenční rámec je výsledkem spolupráce učitelů ze šesti zemí. Učitelé v rámci tohoto evropského projektu (2009-2012) spolupracují na sdílené didaktické znalosti obsahu (shared pedagogical content knowledge).

http://cz.literaryframework.eu/

Rozlišování délek samohlásek

Příspěvek se věnuje problematice sluchového vnímání a následně rozlišování délek samohlásek v českém jazyce u vícejazyčných žáků.

http://clanky.rvp.cz/clanek/c/Z/16735/rozlisovani-delek-samohlasek-u-zaku-s-cizim-materskym-jazykem.html/

Tipy do výuky ČJL

Na těchto webových stránkách naleznete zajímavé a praktické tipy do vyučování (např. skládanky, tipy na knihy, schémata pro zápis o knize, čtenářské bingo a jiné), dále pak tipy na výuku bez využití papírů.

Autorkou webu je: Mgr. Ludmila Kovaříková

http://www.vyucovani.estranky.cz/

http://ludmilakovarikova.cz/

Česká chemie

Portál Česká chemie přináší zajímavé informace a tipy pro všechny, kdo se věnují chemii.

http://www.ceskachemie.cz

Nápadník pro výuku dle učebních stylů

K projektu Učení na míru vyšla metodická příručka Nápadník pro výuku dle učebních stylů. Naleznete v ní praktickou část se 75 různými aktivitami do výuky, zkušenosti učitelů při výuce s respektováním učebních stylů a přehled tradičních teorií učebních stylů.

http://www.scio.cz/download/skoly/Uceninamiru/napadnik.pdf

Otevřené vzdělávání – výuky mediální výchovy

Na těchto stránkách naleznete další podnětné odkazy k výuce Mediální výchovy.

http://otevrenevzdelavani.cz/podklady-pro-vyuku-medialni-vychovy-jsou-dostupne-vcetne-rocniho-planu/

Mediální vzdělávání na JSNS

Kritické myšlení a mediální gramotnost patří mezi klíčové kompetence pro život v 21. století. V Jednom světě na školách podporují jejich rozvoj. Připravují atraktivní audiovizuální materiály, vydávají pravidelný Bulletin, pořádají mediálně-vzdělávací semináře a organizují Týdny mediálního vzdělávání. K výuce mediální výchovy také jistě poslouží přehledná tabulka metodické koncepce – 5 klíčových otázek.

https://www.jsns.cz/projekty/medialni-vzdelavani

Zábavný zeměpis Geograf.in

Procvičujte se žáky zeměpis zábavně! Neziskové sdružení Matika.in z.s. připravilo web Geograf.in (Zábavný zeměpis/geografie), kde naleznete mnoho různých her a interaktivních cvičení pro žáky. Po zaregistrování jako učitel pak můžete zapsat svoje žáky a vidět jejich pokrok, splněná cvičení či chyby, zadávat můžete i domácí úkoly. A hry a cvičení můžete pak využít i offline – úlohy si můžete vytisknout.

Můžete si také vytvořit barevné mapy – jen zadáte, které státy mají mít jakou barvu.

Celý web i s úkoly je také možno přepnout do angličtiny (nebo slovenštiny).

Pobavit se mohou jak žáci, tak i dospělí…

Podobně můžete se žáky procvičovat čeština (gramar.in), finance (zlatka.in), matematiku (matika.in) nebo kritické myšlení (trainbra.in).

Matika.in

Zažijte radost s matematikou! Neziskové sdružení Matika.in z.s. připravilo web Matika.in, kde naleznete mnoho různých her a interaktivních cvičení pro žáky základních škol (využít se dá ale i pro starší:)). Po zaregistrování jako učitel pak můžete zapsat svoje žáky a vidět jejich pokrok, splněná cvičení či chyby, zadávat můžete i domácí úkoly. A hry a cvičení můžete pak využít i offline – úlohy si můžete vytisknout.

Rozmanité hry a úkoly jsou rozděleny podle ročníků ZŠ, okamžitá kontrola je samozřejmostí.Hry lze hrát individuálně, proti Matějovi (robot), případně po přihlášení mohu žáci hrát i proti sobě.

Pobavit se mohou jak žáci ZŠ, tak i středoškoláci a dospělí…

Podobně můžete se žáky procvičovat zeměpis (geograf.in), finance (zlatka.in), češtinu (gramar.in) nebo kritické myšlení (trainbra.in).

Škola s nadhledem

Zábavná interaktivní cvičení, která rozvíjejí a upevňují znalosti a dovednosti získané ve škole. Všechna cvičení jsou navázána přímo na jednotlivá školní témata, okamžitá zpětná vazba podpoří samostatnou práci dětí i společné aktivity s rodiči, moderní a zábavná forma procvičování děti baví a rodičům pomáhá.

Na stránkách naleznete cvičení do různých předmětů pro děti na 1. a 2. stupni, ale i pro středoškoláky. Interaktivní cvičení mohou svou názorností pomáhat porozumění také žákům s odlišným mateřským jazykem.

Za projektem „ŠKOLA S NADHLEDEM“ stojí Nakladatelství Fraus, největší české učebnicové nakladatelství.Online cvičení navazují na řadu učebnic a pracovních sešitů.

https://www.skolasnadhledem.cz/profil/prehled

Učíme se venku

Cílem tohoto projektu je zprostředkovat aktivity a materiály, které umožňují práci s dětmi venku. Aktivity jsou vhodné pro děti v mateřské škole i pro žáky na základní škole.

Učíme se venku

Digitální učební materiály z chemie

Na těchto stránkách naleznete pracovní listy pro výuku chemie.

http://www.strupcice.cz/dum_chemie.html

Jak získat žáky pro fyziku?

Odborná skupina pro výuku fyziky na základní škole při Jednotě českých matematiků a fyziků pravidelně nabízí akreditované semináře pro učitele fyziky. Kromě toho se můžete inspirovat materiály ze sborníků z předchozích ročníků seminářů.

http://www.vlachovice.websnadno.cz

Sbírka řešených úloh M a Fy

Na těchto stránkách najdete baterii řešených úloh z matematiky a fyziky. Sbírka se postupně vyvíjí od roku 2006 a obsahuje více než tisíc detailně řešených úloh z matematiky a fyziky. Sbírka řešených úloh M a Fy

http://reseneulohy.cz

Sbírka fyzikálních pokusů

Sbírka fyzikálních pokusů nabízí velké množství nápadů na pokusy do hodin fyziky.

http://fyzikalnipokusy.cz/cs

FYZWEB

Webové stránky FyzWeb nabízejí kromě námětů na výuku a pokusy také např. kalendář nadcházejících zajímavých fyzikálních úkazů nebo kalendář slavných výročí.

http://fyzweb.cz

Projekt HEURÉKA

Projekt Heuréka je skupina učitelů a přátel fyziky, jejichž cílem je změnit charakter výuky fyziky tak, aby byla přitažlivější a obsahovala více vazeb na všední život žáků. Na webových stránkách naleznete zajímavé články, materiály a tipy. Dokonce se můžete účastnit projektu nebo některých seminářů a dalších aktivit.

https://kdf.mff.cuni.cz/heureka/index.php 

Tipy a nápady – Pinterest

Na této stránce naleznete různé tipy a nápady pro výtvarné i pracovní činnosti, ale také různé didaktické pomůcky. Na Pinterestu není nutná registrace, pokud máte facebook nebo gmail. Při prvním navštívení stránky si zaškrtnete témata, která Vás zajímají, a vyfiltruje Vám to veškerý obsah.

Pinterest

Odkaz na zajímavé materiály – MŠ a ZŠ

Na této stránce je nepočítaně materiálů pro výuku v mateřských i základních školách. Je zde ale nutná registrace, měsíčně se ceny pohybují mezi 160-220 Kč. Registrovaní uživatelé mohou také materiály samy vytvářet v jednoduše ovladatelném programu přímo na těchto stránkách.

http://www.twinkl.co.uk

Kde se inspirovat k výuce dějepisu

Zde naleznete zajímavé odkazy k výuce Dějepisu.

http://www.dejepis.com

http://rvp.cz/

http://www.totalita.cz/

http://www.holocaust.cz

http://www.lidice-memorial.cz/vzdelavani/

http://www.dejepis21.cz

Strukturované učení

Strukturované učení jako metoda výuky je sice určeno především pro děti s poruchami autistického spektra, přesto lze prvky tohoto učení uplatnit i pro malé děti s OMJ v MŠ i v prvních ročnících ZŠ.

https://digifolio.rvp.cz/view/view.php?id=12739

Moderní vyučovací metody – Myšlenkové mapy

http://www.ctenarska-gramotnost.cz/projektove-vyucovani/pv-metody/metody-2

Hranostaj

Sbírka nejen skautských her pro inspiraci.

www.hranostaj.cz/

Veletrh nápadů učitelů fyziky

Veletrh nápadů učitelů fyziky je stránka se zajímavými tipy do výuky fyziky. Ke stažení zde naleznete kompletní (sborníky)(http://vnuf.cz/sbornik/rocniky/) jednotlivých ročníků, jež byly na nápady na aktivity jistě bohaté.

Studium chemie (Portál PřF UK)

Portál Přírodovědecké fakulty UK Studium chemie nabízí pro žáky i učitele mnoho výukových materiálů a tipů do výuky. Naleznete zde pracovní listy, prezentace, vide, hry a mnohé další.

 http://studiumchemie.cz/material/ 

Katedra didaktiky fyziky UK – materiály do výuky

Na stránkách Katedry didaktiky fyziky Matematicko-fyzikální fakulty UK najdete zajímavé materiály ke stažení. Jedná se např. o připravené nápady do výuky, texty vzniklé v rámci studentských prací, propagační materiály, aktivity do výuky apod. Na těchto stránkách také naleznete nabídku Katedry na prezentaci fyzikálních pokusů na střední školy a pokusů Fyzika všemi smysly.

https://kdf.mff.cuni.cz

Odkazy na ČJL/ČDJ

Další odkazy na výuku češtiny nebo češtiny jako druhého jazyka zde: https://inkluzivniskola.cz/cdj-uzitecne-online-odkazy/