Výuka ČDJ: Výslovnost

K tématu je možné si rovněž přečíst v příručce Učíme češtinu jako druhý jazyk strany 215-222. Příručku je možné stáhnout zdarma.

Velmi užitečná jsou dále krátká videa o výuce výslovnosti od naší kolegyně Michaely Paldusové:

Na jejím youtube kanále jich najdete celou řadu.

Proč učit výslovnost?

• správná výslovnost usnadňuje komunikaci a porozumění
  • špatná výslovnost často brání porozumění, protože nejsme zvyklí snažit se nedokonalé výslovnosti češtiny rozumět
  • rodilí mluvčí (Češi) jsou často k chybám ve výslovnosti (např. ruský přízvuk) méně tolerantní než k chybám v gramatice (např. špatným tvarům slov)

Hlavní zásady:

• zapojujte výuku výslovnosti jako samostatnou aktivitu hned od začátku (lze ji zapojit na všech úrovních znalosti češtiny) a pravidelně se k výuce výslovnosti vracejte
  • nacvičujte správnou výslovnost zejména u frází, které žáci musejí zvládnout v běžném životě a hned v počátcích svého pobytu v ČR (pozdravy, poděkování, prosby, omluvy a školní fráze)

Co nacvičovat?
Pomáhejte studentům v technice výslovnosti a v její fixaci, zaměřte se při tom na:

– přízvuk
– jednotlivé hlásky
– souhláskové skupiny
– intonaci a frázování
– tempo řeči
– ráz
– hláskovou spodobu
– dlouhá slova

Na čem lze výslovnost trénovat?
Na hláskách, na slovech i na kratších frázích

Jak trénovat výslovnost?

• trénujte spíš výslovnost kratších celků
  • procvičujte výslovnost smysluplných slov a frází
  • použijte k výuce výslovnosti nově probíraná slova
  • procvičujte nějaký konkrétní jev (délku samohlásek, rozdíl b-p, di, ti, ni – dy, ty, ny)
  • známou slovní zásobu procvičujte při mluvení a čtení (v konkrétním kontextu)
  • procvičujte poslechem a opakováním, pomocí videa, nahrávky apod.
  • nacvičujte poslechem a výběrem správné varianty dle kontextu (např. kosa – koza, syrový – sýrový, horký – hořký…)
  • usnadněte studentům trénink výslovnosti připodobněním k jejich mateřskému jazyku

Inspiraci pro konkrétní aktivity najdete například na stránce Univerzální aktivity. Ve Vzdělávacím obsahu ČDJ najdete materiály s tipy a aktivitami na trénink výslovnosti v jednotlivých tématech.

Doplňující články