Jak zjistit úroveň češtiny – jazyková diagnostika

vícejazyčný chlapec

Soubor nástrojů pro zjišťování jazykové úrovně češtiny u vícejazyčných žáků (jazyková diagnostika) umožňuje podrobnější nastavení výuky a také podklad pro sledování pokroku žáků.

Tento diagnostický nástroj (balíček pomůcek) slouží pro rozdělení dětí do skupin podle úrovně znalosti češtiny. Resp. podle toho, jak významnou bariéru mají díky nedostatečné znalosti češtiny pro zvládnutí školní výuky. Cílem naší jazykové diagnostiky není přesné určení jazykové úrovně dítěte ve všech jazykových dovednostech (mluvení, čtení, psaní a poslech). Zásadní pro nás bylo zjištění orientační úrovně daných dovedností, které směřuje k ustanovení míry podpory v ČDJ, formování skupin dětí pro výuku ČDJ a stanovení cílů pro jednotlivé děti. Při jejich výuce pak probíhá stálé pozorování a průběžná pedagogická diagnostika.

Soubor pomůcek obsahuje i návod, jak používat a vyhodnocovat. Slouží i jako pomůcka pro stanovení cílů a obsahu případné výuky ČDJ.

Autorky: Barbora Nosálová a Hana Mlynářová, 2021, META, o. p. s. (projekt Češtinou k inkluzi)

Pro děti v 1. a 2. třídách můžete využít Jazykovou diagnostiku pro nečtenáře