Staré pověsti české

Hlavní myšlenkou pracovních listů z oblasti Člověk a jeho svět do hodin českého jazyka na 1. stupni je procvičovat pravopisné a gramatické jevy na známé slovní zásobě probírané v prvouce/přírodovědě. Pracovní list na prvouku k tomuto tématu si můžete stáhnout níže.

Jednotlivá jazyková cvičení jsou rozdělena do ročníků:
2. ročník – vlastní jména, pravopis dě, ně, vě, mě, pravopis i, í / y, ý, souřadná a nadřazená slova, slabika a hlásková stavba slov, pravopis párových souhlásek
3. ročník – přítomný čas, slovní druhy (podstatná jména, slovesa), mluvnické kategorie podstatných jmen, přídavná jména, vyjmenovaná slova a slova příbuzná, synonyma, antonyma

Pracovní list Staré pověsti české – Český jazyk se hodí využít až po hodině prvouky/přírodovědy, kde se pracovalo s pracovními listy materiálu Staré pověsti české, popřípadě materiál využít paralelně (hledat slova, obrázky, texty, cvičení apod.).
V případě, že by byl pracovní list Staré pověsti české – Český jazyk využíván samostatně, je potřeba slovní zásobu žákům s OMJ doprovodit obrazovým materiálem a potřebným vysvětlením (např. pexeso v pracovním listě, komiksové příběhy „Obrázky z českých dějin a pověstí“).
Některá cvičení obsahují pro žáka s OMJ další neznámá slova. Žáci si je mohou vypsat do slovníčku, společně s učitelem dohledat význam na obrázku, v knize, na internetu, nakreslit k nim obrázek, přeložit do svého jazyka apod.

Výukové materiály vznikly v rámci aktivity Pracovní skupiny v projektu Program na podporu pedagogických pracovníků při práci s žáky-cizinci IV a byly upraveny v rámci projektu „Využití e-learningu a elektronických výukových materiálů při práci s žáky cizinci“, který je spolufinancován z prostředků Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR.