+420 773 304 464 info@meta-ops.cz

Výroba pomůcek do výuky


“Kreativita je… vidět něco, co dosud neexistuje.“

Dne 12. října 2021 jsme uskutečnili 4. setkání Platformy dvojjazyčných asistentů pedagoga. Toto setkání bylo hodně tvůrčí a “pracovní”, neboť jednou z mnoha výhod asistentů by mělo být vytváření pomůcek a materiálů do výuky. Je proto velice výhodné, pokud je osobnost asistenta kreativní a nápaditá. Pokud právě neoplýváte těmito vlastnostmi, můžete se nechat inspirovat pomůckami, které jsme si vytvořili na setkání. Všechny pomůcky lze také vyrobit s pomocí dětí, například na výtvarných činnostech nebo ve školní družině, odpoledním klubu, aj.

1. Maňásek z ponožek

Děti s OMJ mají často ve svých začátcích strach z komunikace v češtině. Bojí se, že udělají chybu, že se jim ostatní budou smát, nebo právě zažívají tiché období. S tím by mohl napomoci roztomilý maňásek, který má vícero použití. Pokud si maňáska navléknete na ruku a pozměníte trochu hlas, může to vést k rychlejšímu navázání důvěry, „spřátelením se s dítětem“, odbourat počáteční ostych a strach. Maňáskem dítě zaujmete a můžete tím i zatraktivnit výuku, která je jinak pro dítě nezáživná.
Když si navlékne maňáska na ruku dítě, které nechce komunikovat, může tato pomůcka pomoct rozvíjet komunikaci. Hraním rolí dítě pomalu ztrácí stud a nebojí se mluvit, protože nemluví dítě, ale „maňásek“.
Komplexní návod, jak tuto pomůcku vyrobit najdete zde: https://www.napadyproanicku.cz/tvoreni-s-detmi/celorocne/479-manasek-z-p...


2. Domeček z papíru

Tato pomůcka je velice snadná, vytisknete si šablonu domečku, vystřihnete a slepíte lepidlem. Poté už je to na vaší nápaditosti, jak domeček vyzdobíte a jaké použijete figurky na komunikační cvičení. Můžete si vyrobit zvířata z papíru a umisťovat je různě na domeček. Dítě má za úkol popsat, kde se dané zvíře nachází a používat při tom správné předložky, například:
Kočka je na okně. Pes je v domě. Pták je na střeše. Koza je před domem. Králík je u domu. Kůň stojí za domem….
Šablonu ke stažení najdete zde: http://napadydoskolky.blogspot.com/2013/09/domek-z-papiru.html

3. Deskové hry

Deskové hry nejsou zrovna levnou záležitostí a spoustu her není vhodná pro děti s OMJ. Můžete si vyrobit deskovou hru na míru. Aby byla hra co nejvíce univerzální, postačí vám na čtvrtku nakreslit políčkovou dráhu, po které se budou pohybovat figurky. Prázdnou dráhu se startem a cílem zalaminovat a poté na ni přilepit aktuální slovní zásobu, kterou zrovna s dítětem probíráte.
Slovní zásobu můžete vystřihnout z pracovních listů nebo z učebnic. Například v sadě Domino je vždy na konci lekce obrázková slovní zásoba. Tu můžete vystřihnout a přilepit na zalaminovanou prázdnou políčkovou dráhu. Připravíte figurky a kostku a dítě má za úkol vždy na jednotlivých polích říct, na čem právě jeho figurka stojí. Pro těžší rozvíjení komunikace může dítě se slovem utvořit větu. Hru si už můžete poté modifikovat podle svého uvážení.
Pokud nemáte laminovačku, můžete výtvor dát do euro obalu a upevnit samolepící páskou.



Na společném setkání jsme si i ukazovali pomůcky, které asistentky a asistenti ve své praxi využívají. Nezoufejte, pokud vás vytváření pomůcek nebaví, veliké množství se dá zakoupit nebo najít (a stáhnout) na internetu. Plno škol už má k dispozici nejrůznější pomůcky do výuky, zkuste se zeptat vedení školy nebo speciálního pedagoga.

Zuzana Hrušková
Máte k článku nebo materiálu otázky, postřehy, komentáře? Napište nám to!


Logo občanského sdružení META.

Portál byl vytvořen za finanční podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Evropského fondu pro integraci státních příslušníků třetích zemí a Ministerstva vnitra ČR.