U uchazečů, kterým se dle § 20 odst. 4 ŠZ odpouští jednotný test z ČJL, střední škola ověřuje znalost českého jazyka, která je nezbytná pro vzdělávání v daném oboru vzdělání, rozhovorem. Ředitel školy stanoví způsob hodnocení těchto uchazečů v rámci kritérií přijímacích zkoušek (které musí být vyhlášeny vždy nejpozději do 31. 1. ). Jak takový rozhovor může vypadat?
NPI ve spolupráci s MŠMT zpracoval jednoduchý návrh, jak na střední škole připravit a realizovat rozhovor nahrazující písemnou přijímací zkoušku pro žáky s OMJ. Další doporučení přinášejí informace k přijímací zkoušce z ČJL osob pobývajících v dlouhodobě v zahraničí z dílny MŠMT:
- Posuzuje se elementární znalost češtiny nezbytná pro vzdělávání v daném oboru.
- Otázky kladené při rozhovoru nesmí přesahovat znalosti stanovené RVP pro základní vzdělávání.
- Rozhovor musí být proveden před vydáním rozhodnutí o přijetí/nepřijetí ke vzdělávání.
- Je vhodné z rozhovoru učinit záznam (příklad viz příloha Informací MŠMT)
- Výsledkem hodnocení je souhlasné či nesouhlasné stanovisko, zda daný uchazeč může vzhledem k jeho znalosti českého jazyka studovat konkrétní obor vzdělání (pro každý obor je nutné vlastní stanovisko).
- Nevykoná-li uchazeč rozhovor úspěšně, nesplnil kritéria přijímacího řízení (= nepřijat).
Doporučujeme předem stanovit, jak bude rozhovor vypadat, a stanovit si také kritéria hodnocení. Vše by měli mít uchazeči k dispozici dopředu, aby se na rozhovor mohli připravit a aby věděli, za co budou hodnoceni. Je vhodné začít rozhovor jednoduchými otázkami o uchazeči a jeho motivaci ke studiu, ověřit čtení s porozuměním na textu, který tematicky odpovídá zaměření studia, jeho úroveň ale odpovídá RVP pro základní vzdělávání, takže by měl být z některé z učebnic pro základní školu.
Podívejte se na dobrou praxi při vedení pohovoru se žáky s OMJ, která probíhá na Střední škole informatiky, poštovnictví a finančnictví Brno.