Lidské tělo

Hlavní myšlenkou pracovních listů z oblasti Člověk a jeho svět do hodin českého jazyka na 1. stupni je procvičovat pravopisné a gramatické jevy na známé slovní zásobě probírané v prvouce/přírodovědě. Pracovní list na prvouku k tomuto tématu si můžete stáhnout níže.

Jednotlivá jazyková cvičení jsou rozdělena do ročníků:
2. ročník – skládání slov, stavba věty, rozdělení vět na slova, správné tvary po předložce
3. ročník – ukazovací zájmena, určování rodu, množné číslo, pravopis i, í, y, ý
4. ročník – pádové otázky a skloňování, jednotné a množné číslo, vyjmenovaná slova
5. ročník – mě x mně, slovesa, infinitiv, časování, přídavná jména

Pracovní list Lidské tělo – Český jazyk se hodí využít až po hodině Prvouky/Přírodovědy, kde se pracovalo s pracovními listy materiálu Lidské tělo, popřípadě materiál využít paralelně (hledat slova, obrázky, texty, tabulky apod.).
V případě, že by byl pracovní list Lidské tělo – Český jazyk využíván samostatně, je potřeba slovní zásobu žákům s OMJ doprovodit obrazovým materiálem a potřebným vysvětlením.
Pro samostatnou práci žáků s OMJ lze také využít pexeso.
Některá cvičení obsahují pro žáka s OMJ další neznámá slova. Žáci si je mohou vypsat do slovníčku, společně s učitelem dohledat význam na obrázku, v knize, na internetu, nakreslit k nim obrázek, přeložit do svého jazyka apod.

Výukové materiály vznikly v rámci aktivity Pracovní skupiny v projektu Program na podporu pedagogických pracovníků při práci s žáky-cizinci IV a byly upraveny v rámci projektů „Využití e-learningu a elektronických výukových materiálů při práci s žáky cizinci“ a „Využití e-learningu a elektronických výukových materiálů při práci s žáky cizinci II“, které jsou spolufinancovány z prostředků Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR.