>Přijímací řízení je náročný proces i pro rodiny, které se v českém prostředí běžně pohybují a orientují. Pro rodiny s migrační zkušeností může být český školský systém neznámý, tím spíše při přechodu jejich dítěte na střední školu. Připravili jsme pro ně:
- Balíček informací k přijímacímu řízení na SŠ včetně vzorů dokumentů pro vícejazyčné uchazeče přeložený do několika jazyků
- Přehlednou grafiku s důležitými termíny pro rok 2024
Pro samotné školy (ať už střední či základní) však může být příchod uchazeče ze zahraničí taktéž novou a náročnou zkušeností. Připravili jsme proto k jednotlivým důležitým tématům podrobné články:
- Oprávněnost pobytu na území ČR: Přijetí osob, které nejsou občany Evropské unie, ke studiu na střední škole je podmíněno prokázáním oprávněnosti pobytu na území ČR; tuto skutečnost musí prokázat řediteli školy nejpozději při zahájení vzdělávání (§ 20 odst. 2 písm. c) a odst. 3 školského zákona).
- Uzpůsobení přijímacích zkoušek pro žáky s OMJ: Mohou mít žáci s odlišným mateřským jazykem či s migrační zkušeností u přijímacích zkoušek nějaké úlevy? Za jakých okolností a jaké? Pro rok 2023 jsme připravili přehlednou grafiku.
- Doklady o předchozím vzdělání: Jaké jsou potřeba doklady v rámci přijímacího řízení? Je nutná nostrifikace?
- Převod známek ze zahraničních škol: Tipy, kde a jak hledat vodítko k převodu zahraničního vysvědčení na české známkování.
- Jak vést rozhovor u přijímaček: Tipy, jak na rozhovor, který má ověřit znalost jazyka potřebnou pro studium na SŠ.
- Jak připravit na JPZ: Jak postupovat při přípravě na jednotné zkoušky? Jaké použít materiály?
- Přijímání do vyššího ročníku: Lze na SŠ přijmout žáky s OMJ do vyššího ročníku? Za jakých podmínek?
Checklist můžete použít jako průvodce při přijímacím pohovoru.