Adaptační skupiny SŠ v Praze

Využijte jedinečné možnosti přihlásit se do adaptačních skupin v pražských středních školách. Kapacita míst je omezena, přihlaste se ještě dnes!

Přišli jste do ČR z Ukrajiny, je Vám 15-18 let, ale nestudujete v ČR střední školu? Chcete se umět dorozumět v nové zemi, seznámit se s novým prostředím a potkávat se s vrstevníky z Vaší země? Chcete trávit svůj čas smysluplně a dále se rozvíjet v češtině či dalších směrech? Chtěli byste zažít, jak to funguje na českých středních školách, poznat středoškolské prostředí, i když studujete dálkově na své škole na Ukrajině?

Kdo se může do adaptačních skupin hlásit?

Adaptační skupiny jsou otevřené zdarma pro mladé lidi ve věku 15-18 let přicházející z Ukrajiny a vízum jim bylo vydáno po 1. červnu 2022 nebo do ČR přišli před 1. červnem 2022 a nebyli přijati ke vzdělávání na české SŠ.

Co je adaptační skupina?

Adaptační skupiny probíhají každý den v rozsahu několika hodin, v dopoledních nebo odpoledních hodinách (viz níže). Prozatím probíhají pouze od října do prosince, v celkové délce 80 vyučovacích hodin.

V adaptačních skupinách můžete:

• naučit se dorozumět v češtině v každodenních situacích,
  • ale i rozvíjet jazyk pro další možnost studia v ČR,
  • potkávat se s vrstevníky a navazovat nové vztahy,
  • pobavit se o tom, co je pro Vás v ČR nové, neznámé, zajímavé,
  • rozvíjet se v dalších směrech (např. kultura),
  • nahlédnout do prostředí českých středních škol,
  • užít si společně strávený čas.

Kde se adaptační skupiny v Praze otevírají?

Gymnázium Karla Sladkovského, Sladkovského náměstí č. 8/900, Praha 3

Obchodní akademie, Kubelíkova 37, Praha 3

Střední odborná škola Drtinova, Praha 5

• Kdy? Denně v pracovních dnech od 8:00 do max.13:30
  • Jak? Adaptační skupina se zaměřuje na podporu jazyka, rozvoj hudební, kulturní a finanční gramotnosti a na přípravu na odbornou praxi s orientací na právo a sociální činnost.
  • Počet míst: 12-16
  • Více informací, kontakt a přihláška zde: https://stredniskoladrtinova.cz/adaptacni-skupina-ukrajina/

Адаптаційні групи для старших класів у Празі / Adaptační skupiny SŠ v Praze

Скористайтесь унікальною можливістю вступити до адаптаційних груп у середніх школах Праги. Кількість місць обмежена, подайте заяву вже сьогодні!

Ви приїхали до Чехії з України, Вам 15-18 років та Ви не навчаєтесь у чеській середній школі (SŠ)? Хочете вміти порозумітись у новій країні, освоїтись в новому середовищі та познайомитись з однолітками з Вашої країни? Бажаєте змістовно використати свій час та вдосконалити свої мовні чи інші здібності? Ви хотіли б випробувати, як усе влаштовано в чеських середніх школах, познайомитися зі шкільним середовищем, навіть якщо ви продовжуєте дистанційно навчатись у Вашій школі в Україні?

Які є умови запису до адаптаційних груп?

• Адаптаційні групи доступні безкоштовно
  • Для молодих людей віком 15-18 років
  • Які походять з України та отримали візу після 1 червня 2022 року або прибули до Чеської Республіки до 1 червня 2022 року
  • Які не були прийняті на навчання до чеської середньої школи.

Що таке адаптаційна група?

Адаптаційні групи проходять щодня протягом декількох годин, в першій або другій половині дня (див. нижче). Наразі вони тривають лише з жовтня по грудень, загалом 80 занять.

В адаптаційних групах Ви можете:

• навчитися порозумітися чеською мовою у повсякденних ситуаціях
  • але й розвивати мову для подальшого навчання в Чехії
  • зустрічатися з однолітками та завести нові знайомства
  • поговорити про те, що в Чехії є для вас новим, невідомим та цікавим
  • розвиватись в інших сферах (наприклад, культурі)
  • зазирнути до середовища чеських середніх шкіл
  • приємно провести час разом

Де в Празі відкриваються адаптаційні групи?

Gymnázium Karla Sladkovského Sladkovského náměstí č. 8/900, Praha 3

Бізнес Академія, Kubelíkova 37, Praha 3

Середнє спеціальне училище ім. Дртіни: SOU Drtinova, Praha 5

• Коли? Щодня по буднях з 8:00 до 13:30 максимум.
  • Як? Адаптаційна група зосереджена на мовній підтримці, розвитку музичної, культурної та фінансової грамотності, підготовці до професійної діяльності з акцентом на юриспруденцію та соціальну роботу.
  • Кількість місць: 12-16
    Більше інформації, контакти та заявка тут: https://stredniskoladrtinova.cz/adaptacni-skupina-ukrajina/
publikováno: 19. 10. 2022