Žáci z Ukrajiny na ZŠ
Podmínkou úspěšného zvládnutí situace je pro nově příchozí žáky adaptace na české školní prostředí a osvojení češtiny.
Adaptační období
Období příchodu do nového školního prostředí není snadné pro žádného žáka. Dítě si zvyká na nový režim, nový způsob vzdělávání, ale i na nový kolektiv a učitele. Toto období je právě pro nově příchozí žáky z Ukrajiny o to těžší, že přicházejí nejen z jiného systému vzdělávání a kulturního prostředí, ale mají za sebou velmi náročné traumatizující chvíle a budou potřebovat čas, aby se zklidnili a zvykli si na zcela novou situaci.
Doporučujeme dětem ve škole dopřát adaptační období, zapojovat hry a další aktivity, začít je pomalu postupně učit česky, ale netlačit na výkon. Hlavním cílem by mělo být, aby se tu děti cítily především dobře a bezpečně. S procesem adaptace, který je náročný nejen pro nově příchozí děti, ale i pro třídní kolektiv a učitele, může pomoct ukrajinský asistent pedagoga.
Jazyková příprava
Od září 2021 byl spuštěn systém financování a organizace jazykové přípravy pro žáky cizince dle § 20, ŠZ. Řídí se právní úpravou vyhlášky č. 48/2005 Sb. Jedná se o systém určených škol pro jazykovou přípravu žáků s cizí státní příslušností. Nárok na jazykovou přípravu mají pouze nově příchozí žáci s cizí státní příslušností, kteří plní povinnou školní docházku v ČR po dobu kratší než 12 měsíců. Více informací se dočtete v našem článku Jazyková příprava (dle § 20).
Na základě sběru dat o fungování celého systému během pilotního školního roku 2021/2022 vypracovala META, o.p.s. kvalitativní analýzu Nový systém jazykové přípravy v praxi. Následně se poté na toto téma konala panelová diskuze dne 31. 5. 2022.
TIPY Z PRAXE
ZAPOJENÍ DO VÝUKY |
---|
- jednoduché tipy pro zapojení žáků do výuky
- Stand by me / Stojím při Tobě - buddy program, který napomáhá adaptaci dětí a mladých lidí z Ukrajiny, nebo dětí jinak znevýhodněných, do českých škol. Cílem je pomoci vytvořit ve školách rovnocenné a přátelské prostředí, ve kterém se děti a mladí lidé budou cítit bezpečně, budou spolupracovat pod vedením mentora na úkolech v oblasti pohybu, dovedností a dobrovolnictví.
VÝUKOVÉ MATERIÁLY |
---|
- souhrn učebnic a výukových materiálů
- užitečné online odkazy a aplikace
- tipy na tvorbu pracovních listů do výuky
- První pomoc v češtině – Speciální učební materiál pro Ukrajince - určen všem ukrajinským začátečníkům v českém jazyce buď v rámci samostudia, nebo v jazykovém kurzu
JAK UČIT ČEŠTINU JAKO DRUHÝ JAZYK (ČDJ) |
---|
- webinář zdarma ke shlédnutí na téma úvod do výuky nově příchozích žáků z Ukrajiny - základní informace, jak začít učit češtinu pro nově příchozí žáky
- kurikulum ČDJ a jazykový test pro ZŠ
KOMUNIKACE S RODIČI |
---|
- principy nastavení správné komunikace s rodiči
- přeložené dokumenty pro ZŠ
- bezplatné tlumočnické služby
- služby interkulturního pracovníka - může pomoci při komunikaci s rodiči
- Příručka o českém vzdělávacím systému - v české, ukrajinské a francouzské variantě od NPI.
- Telefonní linka na pomoc ukrajinským rodinám - spustilo MŠMT ve spolupráci s UNICEF, slouží pro dotazy související se vzděláváním ukrajinských dětí na českých školách. Na dotazy budou odpovídat operátorky hovořící česky a ukrajinsky.
- Informační leták v rámci projektu Do školy společně (česky a ukrajinsky) - informuje ukrajinské rodiče o povinnosti dětí plnit školní docházku ČR.
- Video o důležitých termínech a zajímavostech v českém školním roce v ukrajinském jazyce s českými titulky.
- Video z kampaně Život je teď o duševním zdraví v ukrajinském jazyce s českými titulky.
DÁLE DOPORUČUJEME |
---|
- infomapa na téma Situace mládeže z Ukrajiny ve věku 15+ v ČR
- fond Nadace Terezy Maxové dětem nabízí podporu ukrajinským rodinám a dětem, které zasáhl válečný konflikt. Za konkrétní děti podává žádost příslušná škola. Příspěvek je možné využít na financování:
učebnic, školních potřeb a pomůcek, vzdělávacích a rozvojových aktivit (školní kroužky, jazykové kurzy), školní družiny,
ubytování na internátu, psychologické podpory, školních pobytových akcí (škola v přírodě aj.) a dalších aktivit. - Lex Ukrajina - základní informace vyplývající z Lex Ukrajina I, II a IV pro oblast vzdělávání
- bezplatná jazyková příprava dle § 20
- aktuální možnosti financování kurzů ČDJ
- hodnocení žáků z Ukrajiny - základní principy hodnocení, které jsou v souladu s metodickými doporučeními MŠMT
- odpovědi na nejčastější otázky v souvislosti s nově příchozími žáky z Ukrajiny
- možnosti kurzů ČDJ mimo školu v Praze (doporučujeme spíše jako doplněk k výuce v kmenové škole, nikoliv jako její náhradu). Je vhodné také průběžně sledovat nabídku jazykových a adaptačních kurzů, které vyhlašují jednotlivé městské části, magistráty měst, kraje či obce. Kurzy jsou primárně určeny pro děti s bydlištěm v dané oblasti. Volnočasové adaptační aktivity a jazykové kurzy mohou nabízet také domy dětí a mládeže (DDM) po celé České republice.
Další zdroje
|
