Jazyková a literární soutěž Čeština je i můj jazyk - SBĚR UKONČEN

Vše je v pohybu. Planety, zvířata i lidé. Migrace a pohyb jsou přirozené, upozorňuje spot k letošnímu ročníku soutěže Čeština je i můj jazyk. Žáci základních a středních škol mohou už po čtvrté zasílat své literární a tvůrčí příspěvky k tématu český jazyk jako prostředek pro vzájemné porozumění. Účast v soutěži přináší možnost vzájemného poznávání žáků, jejichž mateřským jazykem je čeština a žáků s odlišným mateřským jazykem.

Jednotlivci a skupiny žáků budou letos soutěžit ve třech kategoriích. V kategorii Promiňte, nerozumím, se budou žáci ZŠ do 6. tříd zamýšlet nad tím, jaké to je, když se ocitnou v neznámé zemi, kde všichni okolo mluví neznámou řečí. Ve Ztraceno v překladu budou žáci ZŠ od 7. tříd a SŠ uvažovat nad tím, k jakým nedorozuměním a situacím může dojít, když lidé mluví různými jazyky, pocházejí z různých zemí a kultur. Třetí, skupinovou kategorií, je Průvodce naší školou, ve které budou žáci ZŠ i SŠ vytvářet pomůcku pro orientaci v prostředí školy pro nové spolužáky bez znalosti češtiny. Forma literárních příspěvků i průvodce je libovolná, žáci mohou zvolit formát, který jim vyhovuje a je pro ně srozumitelný. Podívejte se na jednotlivé kategorie a pravidla a hodnocení.

Zájemci, registrujte se prostřednictvím online formuláře.

Uzávěrka soutěže je 15. května 2018.

Odbornou porotu, která bude příspěvky hodnotit, tvoří nakladatelka Tereza Horváthová, scénárista Vojtěch Mašek a spisovatel Marek Šindelka.

Slavnostní vyhlášení proběhne v druhé polovině června v rámci konference zaměřené na podporu výuky češtiny pro žáky s odlišným mateřským jazykem. Na autory tří nejlepších příspěvků v každé kategorii čekají zajímavé ceny ve formě zážitků, kurzu tvůrčího psaní, knih a elektroniky.

publikováno: 10. 04. 2018